Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Śrem » Sztuczne ZOO w Śremie

dsc06228qW środę, 30 września 2009, ustawiono sztuczne zwierzęta przed wejściem do przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 6. W ogrodzie znajdują się: słoń, promujący Poznań, zebra, żyrafa, tygrys i lew. Niestety przed przedszkolem brakuje, ważnego przy takiej placówce, placu zabaw dla maluchów (obecnie jest piaskownica, jedna huśtawka i ławka), za to jest sztuczne ZOO. Zwierzęta postawiono w celach edukacyjnych, aczkolwiek prawdziwe zwierzęta można oglądać w poznańskim ZOO, znajdującym się ok. 45 km od Śremu. Przed wejściem do przedszkola postawiono tablicę informacyjną, na której są małe niedoskonałości.

Słoń afrykański (Loxodonta africana) – gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe. Może osiągnąć wysokość do 4,2 m, waży maksymalnie 6 ton, a długość życia to ok. 70 lat. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Słoń_afrykański)

dsc06237qŻyrafa (Giraffa camelopardalis) – parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym, jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych (Giraffidae), razem z najbliższym krewniakiem okapi. Łacińska nazwa, wywodzi się z dawnego poglądu, że żyrafa jest zwierzęciem hybrydowym, powstałym ze skrzyżowania wielbłąda (Camelus) z ocelotem (Leopardus pardalis). Samce, większe od samic, osiągają wzrost do ponad 5 metrów i wagę ponad 1300 kilogramów. Rekordowe wymiary zanotowane u samca żyrafy Rotschilda wynosiły 5,87 m wysokości i 2000 kg masy ciała. Przednie nogi żyrafy są bardzo cienkie i długie, dłuższe od tylnych. Szyja waży 272 kg, długa oparta na zaledwie 7 kręgach jak u większości ssaków (cały kręgosłup składa się z 24 kręgów). Wzdłuż karku biegnie krótka grzywa. Na głowie 2 do 5 malutkich wyrostków kostnych, okrytych skórą, obecnych u obu płci. Długi ogon jest zakończony pękiem włosów. Ubarwienie od brunatnego lub ciemnordzawego do białego, w ciemne plamy o różnej wielkości i kształcie – ich rysunek stanowi cechę osobniczą, jest stały przez całe życie. Nasilenie koloru jest zależne od pory roku i samopoczucia zwierzęcia. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Żyrafa)

Zebra (Equus quagga, poprzednio Equus burchelli) – gatunek ssaka z rodziny koniowatych, najliczniejszy gatunek zebry. Nie jest zagrożony wyginięciem. Często spotykane w ogrodach zoologicznych, również w Polsce. Długość – 2,3 m, wysokość – 1,4 m, waga – do 300 kg. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zebra_stepowa)

dsc06244qLew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw.wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150-250 kg. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg i nie posiadają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny. Wysokość – 120 cm, długość – do 350 cm. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lew)

Tygrys (Panthera tigris) – duży, drapieżny ssak łożyskowy z rodziny kotowatych, największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tygrys)

[slideshow id=67]

Opracowanie: Piotr Szalony

Fotografie: Piotr Szalony

7 komentarze

 1. obserwator pisze:

  pomysł rewelacyjny ! place zabaw masz na każdym osiedlu, a bawić jest się gdzie (piaskownica, huśtawka ) a jak napisałeś ZOO 50km od Śremu i tam już każdy nie dojedzie niestety, a to bardzo fajne jak na nasze miasto jestem ZAA

 2. KrejZii pisze:

  Dzieci w przedszkolach spędzają do 9 godzin dziennie. Mają cały czas siedzieć w salach? Do tego służą place zabaw przy przedszkolach. W tym przedszkolu tego brakuje. Place są na osiedlu, ale przecież nie pójdą tam dzieci podczas zajęć w przedszkolu (zbyt niebezpiecznie i nieodpowiedzialnie – jak upilnować całą grupę na otwartej przestrzeni?). Ogrodzony plac przy przedszkolu to nie to samo co plac na osiedlu. Place zabaw są podstawą. Później można myśleć o dodatkowych rzeczach. Pomysł nie jest zły, ale są ważniejsze rzeczy.

 3. nauczyciel pisze:

  Nie potrzebny jest plac zabaw do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobry nauczyciel potrafi tak zorganizować czas przedszkolakom, że potrafią się dobrze bawić bez huśtawek. Nauczyciel jest od tego żeby proponować dzieciom ciekawe zabawy a nie podpierać ścianę i patrzeć jak dzieci się bawią w piasku.

 4. gutawka pisze:

  pomysł rewelacja, zgadza się z nauczycielem – na plac zabawa to z mama i tatą dziecko może iść ;-)

 5. KrejZii pisze:

  Tylko zazwyczaj mama z tatą czasu na dziecko nie ma. Zmęczeni pracą wolą pooglądać programy w TV.

 6. mark pisze:

  „Nauczycielu” drogi – mam nadzieję iż to tylko interenetowy nick mający dodać Ci domniemanego autorytetu. Bo strach się bać jeżeli rzeczywiście jesteś nauczycielem. Niestety Twoja wiedza na temat potrzeb rozwojowych kilkuletnich dzieci jest równa znajomości ortografii.
  gutawka napisal:
  pomysł rewelacja, zgadza się z nauczycielem – na plac zabawa to z mama i tatą dziecko może iść ;-)
  Masz rację gutawka: a w czasie pobytu w przedszkolu dzieci mają wychodzić na dwór i z rozdziawionymi buziami nieustannie podziwiać lwa, z braku huśtawek huśtać się na trąbie słonia (sławiącego Poznań), a zamiast ze zjeżdżalni zjeżdżać po szyi żyrafy. I tak dzień po dniu, a do tego sławić i wychwalać pomysłodawców ustawienia na małym, przyprzedszkolnym placyku atrap zwierząt. Rewelacja.

 7. s1mon pisze:

  Niestety ale osobiście uważam, że pomysł jest wątły i nijaki. Zgadzam się z Markiem, ile te biedne dzieci mogą oglądać tego lwa czy innego tygrysa? Zresztą nie oszukujmy się, zwierzęta są wykonane tak jakoś mało atrakcyjnie i żeby to od razu nazywać ZOO? A jak wysypią trochę piasku i ustawią palmę to co, nazwą to karaibską plażą? Dla mnie to wyrzucone pieniądze i proponuję zrobić za jakiś czas sondę wśród dzieciaków czy wolałyby plac zabaw czy tego pożal się boże króla lwa co w trawie piszczy.

Napisz komentarz

© 2009 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun