Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Śrem » 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Obchody również w Śremie

Dzisiaj mija 200. rocznica urodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin, z pomocą matki, został chopinzaznajomiony z fortepianem. Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji. W 1817 w parafialnym zakładzie typograficznym Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście w Warszawie ukazał się pierwszy wydany drukiem utwór Fryderyka – polonez w tonacji g-moll wydany pod nazwą Polonoise pour le pianoforte dédiée à Son Excellence Mademoiselle le Comtesse Victoire Skarbek, faite par Frédéric Chopin, musicien âgé de huit ans. 20 września 1818 odwiedziła Warszawę carowa Maria Fiodorowna, której Chopin ofiarował dwa swoje tańce polskie. W latach 1823-1826 Chopin uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski. Spędzał wakacje na dworze ks. Antoniego Radziwiłła w Antoninie. W 1825 zagrał przed Aleksandrem I Romanowem. W latach 1826-1829 był studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki. Lata 1829-1831 były dla Chopina okresem pierwszej miłości (do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej) i pierwszych ogromnych sukcesów kompozytorskich. 5 listopada 1830 opuścił Polskę, po czym 10 września 1831 zamieszkał w Paryżu przy Boulevard Poissonniere.  W 1833 został członkiem Towarzystwa Literackiego w Paryżu. W latach 1835-1846 porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania. W 1836 zaręczył się z Marią Wodzińską. W 1837 odrzucił tytuł „Pierwszego pianisty Jego Cesarskiej Wysokości Cara Rosji”. Powoduje to utracenie możliwości powrotu do Królestwa Polskiego, zerwał również zaręczyny z Wodzińską. Ostatni koncert Chopina odbył się 16 lutego 1848. Zmarł 17 października 1849.

W Śremie dnia 29 maja 2010 rozpocznie się program „Śremskie Dni Muzyki i Sztuki” pn. „Chopin przyjechał” na śremskim rynku. W ramach projektu zostanie przeprowadzony  cykl dla uczniów szkół podstawowych o życiu i twórczości kompozytora – „Niezwykłe lekcje sztuki”. W maju lub w czerwcu rozegrany zostanie teleturniej „Chopin znany i nieznany”, a we wrześniu odbędzie się konkurs talentów „Chopin wokalnie i instrumentalnie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Biografia opracowana na podstawie wolnych zasobów Wikipedii.
Opracowanie: Piotr Szalony

Autor dagerotypu Chopina: Louise Antoine Bisson, licencja: własność publiczna.
Autor fotografii pomnika Chopina we warszawskich Łazienkach: Tomasz Goździewicz, licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun