Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Śrem » Święto Danuty Płygawko. Nowa publikacja o Śremie.

W sobotnie popołudnie w Centrum Informacji Miejskiej Cafe Marlena odbyło się autorskie spotkanie z dr Danutą Płygawko, która jest historykiem w Instytucie Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką nowej książki dotyczącej Śremu pt. „Księgarze i drukarze w Śremie, 1869-2009”, która rozpoczęła serię wydawniczą biblioteki „Śrem w małych monografiach”. Autorka podczas spotkania opowiedziała o powstaniu książki, zbieraniu materiałów, cytowała wiele rękopisów i listów. Publikacja nie powstałaby, gdyby nie współpraca z rodzinami księgarzy i drukarzy, drogą tradycyjnej poczty jak i mailową. Początkowo książka miała opisywać wyłącznie księgarzy, ale pani Danuta z wydawcą uznali, że to za mało, więc postanowili napisać również o śremskich drukarzach. Przedstawiono m.in. historię Stefana i Kazimierza Gąsiorowskich na podstawie pamiętników.

Trwają również prace nad kolejną książką z serii, tym razem o pierwszym rektorze Uniwersytetu Poznańskiego, Heliodorze Święcickim, autorka pokazała swoim gościom listy Święcickiego. Danuta Płygawko założyła 10 lat temu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz schronisko w Gaju, którego opiekunem jest obecnie fundacja Dr Lucy. Nie obyło się bez podziękowań autorki dla obecnych opiekunów. Wśród gości był między innymi Wojciech Kęszycki, potomek właścicieli Błociszewo.

Dr Danuta Płygawko zaliczana jest do grona historyków badających działalność społeczną i narodową  Henryka Sienkiewicza. Odnalazła w Paryżu, Nowym Jorku, Chicago, Rzymie i opublikowała listy Sienkiewicza.


Info/Foto: Piotr Szalony (KrejZii)

Tagi:

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun