Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Powiat Śremski » 20-lecie ustawy o samorządzie gminnym

Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.

Dzisiaj (8 marca) mija 20 lat ustawy o samorządzie gminnym. Z tej okazji w niedzielę o 15:00 odbyła się uroczysta msza święta w tej intencji, po niej wykład w auli im. Jana Pawła II wygłoszony przez prof. dr hab. Michała Kulesza, jednego z twórców tej ustawy.

Wykładowca przypomniał historię reformy administracyjnej zapoczątkowaną zmianami ustrojowymi. 8 marca 1990 r. została uchwalona ustawa o samorządzie gminnym, natomiast 5 czerwca 1998 r. ustawa o samorządzie powiatowym i województwa. Ustawy uchwalano, ponieważ władza powinna być najbliżej tych, których dotyczy, bowiem gmina związana jest z codziennym życiem, zaspakajaniem potrzeb. Za czasów PRL władza należała do partii. Obecnie w Polsce samorząd jest najważniejszym organizatorem życia społecznego i działa bardzo dobrze, gminy mają coraz większe budżety, dla przykładu, budżet Ciechanowa w 1990 roku wynosił 5 mln zł, obecnie wynosi 125 mln zł. Prof. Kulesza zwrócił uwagę, że obecnie ważna jest administracja kooperatywna, czyli taka, która gotowa jest do współpracy, współpracy pomiędzy gminami, powiatami, gminą a powiatem, w celu osiągnięcia wspólnego dobra. Brak zdolności współpracy działa na minus samorządu.

Na koniec wykładu profesor powiedział: „20 lat temu dostaliśmy wszyscy złoty róg”. Na szczęście, nie ostał się nam ino sznur.

Info/Foto: Piotr Szalony (KrejZii)

Tagi:

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun