Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Śrem » Relikwie św. Jana Marii Vianneya w Śremie

„Na tle dziewiętnastowiecznego zeświecczenia i antyklerykalizmu, świadectwo Jana Marii Vianneya było wydarzeniem dosłownie rewolucyjnym”
Jan Paweł II

1Święty Jan Vianney jest patronem wszystkich proboszczów Kościoła Katolickiego. 19 czerwca 2009, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, Benedykt XVI zainaugurował Rok Kapłański.

W czwartek, 22 kwietnia o 17:00, relikwie świętego przybyły do Śremu do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa. Następnego dnia zostały przewiezione do Kościana, następnie pojadą do Śmigla, Osiecznej, Leszna.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 r. w Dardilly koło Lyonu (Francja) w rodzinie ubogich wieśniaków Mateusza i Marii Beluze. Dorastał w czasach rewolucji francuskiej, która podporządkowała Kościół państwu. Nie mógł chodzić ani do szkoły, ani do kościoła. Pierwszą Komunię Świętą przyjął potajemnie, w szopie. W wieku 17 lat nauczył się pisać. Dopiero w 1803 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Dardilly, a w 1807 r. – w szkole średniej w Ecully. Po jej ukończeniu w 1812 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego. W 1815 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następne trzy lata pracował jako wikary w Ecully.

Wkrótce został proboszczem w parafii w Ars. Ars była to wieś licząca w tym okresie 270 mieszkańców, ludzi biednych i niereligijnych, o których złośliwie mawiano wtedy, że „tylko chrzest różni ich od bydląt”. Na niedzielną Mszę 2przychodziło tylko kilka osób. Jan Vianney odnalazł jednak wspólny język z tymi ludźmi, gdyż sam znał biedę z domu rodzinnego. Oni też zaufali księdzu, który ciągle pościł, spał na gołych deskach i tak jak oni nic nie miał. Powoli liczba osób chodzących do kościoła i przystępujących do sakramentów zaczęła rosnąć. W tym też okresie zaczęła szerzyć się sława Vianneya jako niezwykłego spowiednika, który ma dar czytania w ludzkich sumieniach i przepowiadania przyszłości. Spowodowało to masowe wizyty w jego parafii tłumów penitentów, którzy przybywali nawet z odległych miejscowości, celem odbycia spowiedzi. Vianney spędzał w konfesjonale od 13 do 17 godzin dziennie.

Wyniszczony chorobami i ascezą zmarł 4 sierpnia 1859 r. po 41 latach pobytu w Ars. Został beatyfikowany w roku 1905 przez papieża Piusa X, natomiast Pius XI kanonizował go w roku 1925.

[nggallery id=93]

Info/Foto: Piotr Szalony

Biografia na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Maria_Vianney
Rys. 1. Licencja: Własność publiczna.
Rys. 2. Autor: Herwig Reidlinger. Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun