Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Fotorelacje, Śrem » 70 lat od zbrodni katyńskiej. Oddali hołd zamordowanym.

katyn_sremWiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD z rozkazu komunistycznej partii Związku Radzieckiego, na czele której stał Józef Stalin, wymordowali ponad 21 768 obywateli polskich – jeńców wojennych, osadzonych w specjalnych obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Ofiary zbrodni stalinowskiej zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, w Miednoje i w Charkowie oraz wielu innych miejscach.

W 1943 roku ujawniono masowe groby w Katyniu. Rząd radziecki o zbrodnię obwinił Niemców, według tego stanowiska  polscy oficerowie z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska mieli być na wiosnę 1940 r. przemieszczeni bez prawa do korespondencji do trzech obozów pracy nr 1-ON, 2-ON, 3-ON (specjalnego przeznaczenia) w rejonie Smoleńska, a po przejęciu przez Niemców w 1941 r. zamordowani przez nich jesienią.

Polski Instytut Pamięci Narodowej uznał zbrodnię za ludobójstwo.

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja miała udać się na uroczystości związane z 70. rocznicą mordu. Samolot, którym lecieli rozbił się przy podchodzeniu do lądowania przed lotniskiem pod Smoleńskiem. Nikt nie przeżył. Trwa śledztwo.

25 kwietnia 2010 roku, w ostatnią niedzielę kwietnia, jak co roku, uczczono pamięć zamordowanych w 1940 roku. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary tegorocznej tragedii.

Przybyli wspominali ofiary stalinowskiego ludobójstwa. Złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Przykre, że Prawo i Sprawiedliwość nie powstrzymało się od kampanii swojej partii. Jej przedstawiciele nieśli ze sobą transparent z hasłem wyborczym. Należy uszanować pamięć o zmarłych i być ponad politykę…

[nggallery id=95]

Info/Foto: Piotr Szalony (KrejZii)

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun