Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » Powiat Śremski – Atrakcje Turystyczne

Region śremski ma nowe wydawnictwo. Zbigniew Szmidt napisał kolejny przewodnik po naszym powiecie.

We wtorek w jednej ze sal śremskiego muzeum odbyło się spotkanie z autorem przewodników po Ziemi Śremskiej. W tym roku napisał kolejny pod prostym tytułem. „Powiat Śremski – przewodnik turystyczny”. Jest to 136-stronicowa książeczka z licznymi opisami oraz fotografiami dużymi i małymi. W pierwszej części publikacji autor opisuje środowisko naturalne i elementy ochrony przyrody w naszym regionie. Następny rozdział pan Zbigniew zatytułował: „Autor poleca, czyli 13 obiektów, które warto zobaczyć”. Czytelnik może w nim obejrzeć duże fotografie ciekawych miejsc naszej małej ojczyzny, m.in. kościół w Błażejewie czy Czarna Góra w Ostrowiecznie. Dalsza część książki to opisy ciekawszych miejscowości powiatu.

Przewodnik ten w przeciwieństwie do poprzednich, takich jak „Atrakcje turystyczne Ziemi Śremskiej” zawiera o wiele więcej faktów historycznych oraz dużo tekstów źródłowych.

Podczas spotkania pani Monika Bulińska, dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości, który jest wydawcą tej publikacji, przypomniała wcześniejszą działalność wydawniczą ośrodka. Wydano wiele przewodników, broszur, map, opisów szlaków turystycznych. Planowane jest wydanie ulotek pt. „Spacery po… Brodnicy, Dolsku, Książu Wielkopolskim i Śremie”. Następnie autor zaprezentował „krótką” wycieczkę po okolicach Śremu, podczas której przedstawił fotografie miejscowości opisanych w książce wraz z wyczerpującym komentarzem. Pokazywał nie tylko ładne, zadbane zabytki, ale także „szare” miejsca w naszym mieście. Pan Zbigniew powiedział, że nie dba się o osoby związane ze Śremem, dla przykładu podał postać Józefa Wybickiego. Wcześniej istniało muzeum związane z obywatelem Śremu w Manieczkach, ale zostało one zaniedbane i w konsekwencji zamknięte. Skomentowano brak zagospodarowania miejsca powstania Śremu, czyli miejsca grodziska. Swój głos zabrał pan Krzysztof Budzyń, redaktor Notatników Historycznych, który w pierwszym numerze swojego pisma wystosował apel do burmistrza o postawienie tablicy upamiętniającej grodzisko i cmentarz żydowski.

Dla przybyłych gości czekała niespodzianka w postaci książki pana Zbigniewa Szmidta. Warto zapoznać się z książką opisującą region, w którym mieszkamy. Warto również, gdy zrobi się ciepło, wybrać się na wycieczkę np. rowerową wraz z tą książką.

Piotr Szalony

[nggallery id=143]

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun