Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Bez kategorii, Główna, Wydarzenia » 2010 – Podsumowanie

STYCZEŃ

Rok 2010 rozpoczął się pojawieniem białego puchu na ulicach naszego miasta. Pokrywa śnieżna utrzymywała się prawie do końca lutego.

1 stycznia – W kościele Najświętszego Serca Jezusa odbyła się uroczysta msza św. w związku z Europejskim Spotkaniem Młodych. Również śremska parafia gościła pielgrzymów z rożnych stron kontynentu.

4 stycznia – Na drodze Śrem-Błociszewo doszło do śmiertelnego potrącenia 44-letniej mieszkanki gminy Śrem.

5 stycznia - Rozdano Żyrafy 2009. Zwyciężył projekt „Aktywność się opłaca” oraz festyn „Jak za dawnych lat” zorganizowany przez śremską bibliotekę.

10 stycznia – XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w śniegu. Zebrano ponad 37 tys. zł. Serduszko wylicytował pan Damian Jabłoński za 10 tys. zł.

13 stycznia – Rozpoczęła się akcja wywozu nadmiaru śniegu z ulic osiedli przy użyciu ciężkiego sprzętu.

14 stycznia – W Auli im. Jana Pawła II odbył się II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.

17 stycznia – Odbyło się Walne Zebranie członków koła wędkarskiego Śrem-Miasto. Najlepszym Wędkarzem Roku 2009 został Dariusz Piotrowski, wśród pań Małgorzata Woszczek, a najlepszym juniorem Michał Buchwald.

22 stycznia - Wędkarze pomogli rybom ze stawu w Parku im. Puchalskiego.

LUTY

Wędkarze całodobowo w mrozie natleniają wodę śremskiego zalewu. Śnieg w połączeniu z lodem uniemożliwia dotarcie promieni słonecznych do wodnych roślin. Planowana jest zmiana wizerunku terenów nad śremskim zalewem od strony Psarskiego. Pierwszy etap został zrealizowany w tym roku.

14 lutego – Tegoroczny Dzień Zakochanych odbył się w postaci lepienia bałwanów. Na to pozwolił długo utrzymujący się śnieg.

18 lutego – Koniec ery śniegu. Zaczyna się problem z dużą ilością wody z roztopów. Śnieg odkrywa również niespodzianki na drogach.

19 lutego - ŚOK zorganizował Galę Mecenatu Śremskiej Kultury. Podziękowano Spółdzielczemu Banku Ludowemu, REHAU, Państwu Śledź oraz p. Filipowi Celińskiemu.

27 lutego – Danuta Płygawko rozpoczęła serię wydawniczą „Śrem w małych monografiach” książką pt. „Księgarze i drukarze w Śremie 1869-2009″.

MARZEC

2 marca – Polska pokonuje Rosję 45:43 w drużynowym meczu we florecie w hali sportowej przy Staszica.

4 marca – Na przejściu dla pieszych na Grunwaldzkiej rozegrała się tragedia. Około 12:35 kierowca ciężarówki, 49-letni mieszkaniec Płocka, śmiertelnie potrącił kobietę w ciąży, 29-letnią mieszkankę Kórnika. Dziecko w ciężkim stanie przewieziono do poznańskiego szpitala, po 4 dniach zmarło. Później ustalono, że winna była kobieta.

7 marca – prof. dr hab. Michał Kulesza wykładał w Auli im. Jana Pawła II o znaczeniu samorządu terytorialnego. Wykład związany był z 20-leciem istnienia lokalnych samorządów.

9 marca – Krzysztof Kryza, podróżnik, pokazał swoje fotografie w galerii handlowej PSS.

11 marca – 160-lecie istnienia obchodził Spółdzielczy Bank Ludowy w Śremie.

23 marca – Wyłowiono i wywieziono kilka ton śniętych ryb z zalewu. Był to wynik tegorocznej zimy. Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy gminą Śrem a miastem Aksu w Turcji.

KWIECIEŃ

10 kwietnia – W śremskiej farze odprawiono mszę św. w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Niestety do tej intencji dołączono intencję Ś.P. ofiar katastrofy samolotu z polską delegacją pod Smoleńskiem.

12 kwietnia – Oddana do użytku została fontanna na rynku.

24 kwietnia – Sześć chórów zaprzyjaźnionych ze Śremskim Chórem Moniuszko wystąpiło podczas VII Chóralnego Święta Wiosny w Auli im. Jana Pawła II.

25 kwietnia – Śremianie pamiętali o ofiarach zbrodni stalinowskiej pod Katyniem. Czynią to co roku w Parku Odlewnika. Rozpoczął się sezon motocyklowy. Najpierw msza św. na parkingu przy kościele Najświętszego Serca Jezusa, następnie festyn na boisku Gimnazjum nr 1.

MAJ

Miesiąc powodzi. Nawiedziły one również nasz powiat. Stan alarmowy był przekroczony o ponad 1 metr. 28 maja o 7:30 poziom rzeki wyniósł 563 cm. Ewakuowano mieszkańców z kamienicy przy Wyszyńskiego. Trudną sytuację mieli mieszkańcy Niesłabina i Orkowa.

2 maja – Z okazji Święta Flagi Polskiej na rynku odbył się festyn rodzinny. Swój happening miało Śremskie Studio Rapsodyczne OFF [SIC!].

8 maja – Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości organizuje dla rowerzystów otwarcie sezonu. W tym roku rowerzyści zajechali do Grzybna.

17 maja – Rozpoczął się Śremsong 2010 koncertem Mate.O z zespołem i Natalii Niemen z okazji 90. urodzin Jana Pawła II.

18-21 maja – Trwają przesłuchania w ogólnopolskim konkursie piosenki religijnej Śremsong. Wystąpiło ok. tysiąc uczestników. W ostatnim dniu odbył się koncert finałowy. Przyznano 9 nagród głównych i 33 wyróżnienia.

25 maja – Nieustannie rośnie poziom Warty, w południe wyniósł 512 cm (o 62 cm ponad stan alarmowy). Woda zalewa niektóre drogi w powiecie.

28 maja – Przez Śrem przechodzi fala kulminacyjna na Warcie.

29 maja – W Śremie rozpoczynają się obchody Roku Chopinowskiego. Koncert muzyki polskiego kompozytora odbył się na rynku, wtedy podsumowano dwa konkursy związane z Chopinem.

30 maja – Koło wędkarskie nr 127 Śrem-Miasto organizuje nad zalewem konkurs z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy młodzi wędkarze zostali nagrodzeni.

CZERWIEC

1 czerwca – Rozpoczął się remont ulicy Chełmońskiego, która jest częścią drogi powiatowej. Wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową oraz sygnalizację świetlną z radarem.

12-13 czerwca – Trwa święto miasta. W pierwszym dniu m.in. turniej bokserski, parada Braci Kurkowych z całej Polski i Bergen, Puchar Polski Strong Man, akcja „Krówki Małej”. W niedzielę – motocykliści o wielkim sercu, pokaz skoków spadochronowych oraz wieczór koncertowy z zespołami Nadmiar, Turbo i Budka Suflera. Wszystko zakończone pokazem fajerwerków.

26 czerwca – Po raz trzeci odbył się przegląd zespołów Support nad jeziorem, wystąpili m.in. Hug Me Mum, The Merss i Zakręt.

26-27 czerwca – Na Jeziorze Grzymisławskim odbyły się Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie O-500 i Międzynarodowe Zawody Motorowodne. Mistrzem Europy został Attila Havas, reprezentant Austrii. Mistrzem w klasie JT-250 został Mateusz Dankowski, który po zawodach w Zbąszyniu uzyskał tytuł Mistrza Polski.

27 czerwca – Na promenadzie odbył się drugi festyn „Jak za dawnych lat”. 18-letni mieszkaniec Śremu kierujący BMW w Zbrudzewie zjechał na przeciwległy pas i uderzył w przydrożne drzewo.

LIPIEC

1 lipca – Rozpoczęła się wielka przebudowa ciągu ulic Kilińskiego i Piłsudskiego. Wybudowano m.in. drogę rowerową od mostu nad Wartą do mostu nad Kanałem Ulgi.

4 lipca – III Otwarte Mistrzostwa Powiatu Śremskiego w siłowaniu na rękę. Wieczorem koncert jarocińskiego Za Zu Zi. Trwają wybory na prezydenta Polski. W powiecie do urn poszło ok. 52%, a w gminie Śrem 55% wyborców. Bronisław Komorowski w powiecie uzyskał 60% głosów, natomiast w gminie Śrem 62%.

8 lipca – Podczas remontu budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich znaleziono granat ręczny.

10-11 lipca – Na śremskim bulodromie w upale odbyły się Klubowe Mistrzostwa Polski.

18 lipca – Pływak Roman Bartkowiak (61 l.) pobił kolejny rekord. W ciągu 27 godzin 34 minut i 12 sekund przepłynął 120 km.

25 lipca – Koło wędkarskie Śrem-Miasto obchodziło 65-lecie powstania. W związku z tym wydarzeniem zorganizowano konkurs wędkarski. Zwyciężyli: Tomasz Ostrowski (senior) i Michał Buchwald (junior).

28 lipca – W Małachowie zginął 61-letni rowerzysta, który jadąc lewą stroną drogi wjechał pod Fiata Ducato.

SIERPIEŃ

W sierpniu w związku z powodzią na Dolnym Śląsku śremianie wspomogli Bogatynię podczas zbiórki darów w dniach 12-16 sierpnia. Zebrano m.in. 600 kg środków czystości i 270 l wody.

6 sierpnia – Swoje czwarte urodziny obchodził The Merss. Zespół tworzą: Piotr Golimowski, Grzegorz Wiśniewski, Gniewomir Kołodziejczak, Karol Zachariasz i Gniewomir Gordziej. W plenerze ŚOK towarzyszyły zespoły Rusty Spoon i Hug Me Mum.

7 sierpnia – Na drodze wojewódzkiej nr 434 na odcinku Śrem-Zbrudzewo doszło do wypadku. Kierujący motocyklem Yamaha wjechał w Fiata 12p, który prowadziła 31-letnia kobieta, matka dwójki dzieci.

12 sierpnia – Zginął 15-latek. W Szymanowie doszło do zderzenia samochodu Iveco z motorowerem Honda, którym kierował 15-letni mieszkaniec gminy Śrem. Obrażenia w tym zdarzeniu odniosła również 14-letnia pasażerka motoroweru.

14 sierpnia – Na rynku odbyła się coroczna biesiada. W tym roku nosiła nazwę „Na żydowską nutę”.

16 sierpnia – Rozpoczynają się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Tajemnica Warty” o rzekomych tajemniczych tunelach pod Wartą. Jest to część projektu „I love Śrem”.

29 sierpnia – Śrem został gospodarzem Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Wieczorem zagrał zespół Zakopower.

31 sierpnia – Śremianin, Marcin Helak stanął na szczycie Alp – Mont Blanc.

WRZESIEŃ

1 września – Złożono wiązanki kwiatów przy pomniku na rynku.

4-5 września – W Olszy odbył się Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni oraz Memoriał J.K. Dąbrowskiego, który zwyciężył Michał Kaźmierczak z Głogowa na koniu Caren.

8 września – Śremska ekipa brała udział w Złombolu 2010 i dojechała swoim Żukiem do Istambułu.

11 września – Burmistrz Śremu zaprosił na koncert zespołu Pod Budą.

15 września – Obchody Polskiego Dnia Bluesa odbyły się również w Śremie. Na placu paryskim popołudniu zespoły The Corners i Kapstel prowadziły Jam Session. Wieczorem przy moście przy Nadbrzeżnej koncertowali: Robert Kordylewski z Trio, Blue Wave Band oraz Kapstel.

18 września – Reaktywowano Rock Pastwisko, jedną z najważniejszych imprez w Śremie. Na scenie: Rejestr Świrów, Ego Lego, Puzzle, Czerwona Mrówka, The Corners, Kiwi, Hope, Żelki, Zgon, Łąki Łan oraz Pogodno.

25 września – Zakończył się oficjalnie sezon rowerowy. W tym dniu rowerzyści wyruszyli na Serdeczną Osadę, gdzie czekały różne niespodzianki.

28 września – Otwarto nowe centrum sportowo-rekreacyjne nad zalewem w Psarskiem.

PAŹDZIERNIK

1 października – Uroczyście zapalono iluminację na Wieży Wodociągowej. Towarzyszyły temu wystawa Grzegorza Marszałka, wystawa prac dzieci oraz spektakl Studia Teatralnego „Próby”.

2 października – Ogólnopolska akcja doprowadza do zamknięcia sklepów z „dopalaczami”.

10 października – Dzień z atrakcjami: I Konkurs Piosenki Retro, który wygrała Julia Bartkowiak, wernisaż Pauliny Koperskiej i Michała Koniecznego oraz finał Polskiej Ligi Paintballowej.

14 października – Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Bodzyniewie otwarto salę gimnastyczną, która kosztowała gminę Śrem przeszło 2 mln zł.

15 października – Krzysztof Molenda pokazał swój zakątek sztuki w Galerii 99.

20 października – Wspomnienie mordu na śremskim rynku. Rozstrzelano 19 synów Ziemi Śremskiej w 1939 roku. „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”.

22-23 października – W Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się Targi Pracy i Targi Edukacyjne.

28 października – Odbył się Art’ Śrem Festiwal Jesienne Impresje w duchu chopinowskim. Podsumowano obchody Roku Chopinowskiego w Śremie. Radni miejscy V kadencji obradowali po raz ostatni.

LISTOPAD

4 listopada - Powiat Śremski zaprezentował młode talenty w muzyce. Młodzi muzycy pokazali swoje możliwości w Auli im. Jana Pawła II.

6 listopada – Na drodze ginie pieszy, 49-letni mieszkaniec gminy Książ Wlkp. Do zdarzenia doszło na odcinku Nochówko-Kadzewo.

11 listopada – Śrem świętował odzyskanie niepodległości przez Polskę.

15 listopada – Muzeum Śremskie zaprezentowało dwie wystawy: Banknoty Polskie z kolekcji Muzeum Śremskiego oraz 130-lecie Chóru Moniuszko. Obie związane z postacią ks. Piotra Wawrzyniaka.

16 listopada – Podsumowano obchody 160. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci ks. Piotra Wawrzyniaka. Przyznano Nagrodę Pracy Organicznej Towarzystwa im. ks. P. Wawrzyniaka w Śremie Krzysztofowi Czaplickiemu. Jacek Kubiak zaprezentował swój film pt. „Król czynu. Ksiądz Piotr Wawrzyniak 1849-1910”.

20 listopada – W hali sportowej przy Staszica odbył się Memoriał im. Antoniego Taciaka i Floriana Łuszczewskiego. Na ringu walczyli zarówno młodzi w wadze 36 kg jak i seniorzy.

21 listopada – Odbywają się wybory samorządowe. W Śremie wygrywa Adam Lewandowski z poparciem ok. 85%. Na swoim stanowisku pozostają również Henryk Litka i Teofil Marciniak. W Brodnicy wybory zostają nierozstrzygnięte, do drugiej tury przechodzą Ewa Lisek i Marek Pakowski.

26 listopada – Podziękowano wolontariuszom działającym na rzecz innych.

GRUDZIEŃ

1 grudnia – Zima przypomina o sobie. Zaczynają się zawieje śnieżne. Następnego dnia ulice pokryte grubą warstwą śniegu.

2 grudnia – Spółdzielnia spożywców prezentuje wyremontowany budynek przy Chłapowskiego. Rozpoczynają się spotkania Rady Miejskiej VI kadencji.  Przewodnicząca pozostaje Katarzyna Sarnowska. Śremski zespół The Merss prezentują teledysk do „Open Your Eyes” nakręcony w Paraboli.

3 grudnia – Po długim oczekiwaniu powraca Parabola Pub. Na otwarciu zagrali: The Merss i Hug Me Mum.

5 grudnia – Rozstrzygnęły się wybory na Wójta Brodnicy. Został nim Marek Pakowski wygrywając zaledwie 53% głosów.

6 grudnia – Wybrano nowego Starostę Śremskiego. Został nim Piotr Ruta.

14 grudnia – Zyskaliśmy nowy przewodnik po Powiecie Śremskim. Podczas spotkania autorskiego, Zbigniew Szmidt, oprowadził gości po ciekawych miejscowościach regionu.

17 grudnia – Mieszkańcy Śremu wspólnie kolędowali na rynku z Golec uOrkiestra. Koncert był atrakcją tegorocznej Anielskiej Wigilii, która rozpoczęła się świątecznym korowodem.

27 grudnia – 92. Rocznica Powstania Wielkopolskiego – pamiętamy i dziękujemy.

Piotr Szalony

Napisz komentarz

© 2010 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun