Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Główna, Wydarzenia » W domu dziecka w Kasisi

Kasisi to niewielka miejscowość w pobliżu Lusaki, stolicy Zambii. O swojej misji w Afryce opowiedział Szymon Nowak, wolontariusz fundacji Redemptoris Missio.

Kasisi jest wioską położoną 7 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego, do którego leci się z Polski z dwiema przesiadkami ok. 13 godzin. W tej miejscowości znajduje się dom dziecka, który wychowuje 225 dzieci. Domem opiekuje się 5 polskich i 1 zambijska siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Placówka zatrudnia również wykwalifikowane „matki zastępcze”, które pracują cały czas, aczkolwiek mają prawo do urlopu oraz kilku dni wolnych w miesiącu. W Kasisi znajduje się również szkoła, kościół katolicki oraz posterunek policji. Dzieci w Afryce mają dużo obowiązków, do których należą m.in. sprzątanie czy noszenie wody. Często pływają w prowizorycznych łodziach po wodzie, która zawiera wiele bakterii. Wśród zwierząt w Zambii są: żyrafy, słonie, zebry, które znajdują się w ogrodzonym parku krajobrazowym bez opieki. Jedynie nosorożec jest strzeżony całodobowo przez dwóch uzbrojonych ochroniarzy, aby zapobiec działaniom kłusowników, natomiast lwy mają własną zagrodę. W trakcie przebywania w Zambii trzeba było uważać na jadowite węże i krokodyle.

Głównym powodem trafiania dzieci do domu dziecka w Kasisi jest śmierć matki tuż po porodzie wywołaną przez HIV lub choroby poporodowe. Mężczyźni z Zambii nie zajmują się domem ani dziećmi, dlatego oddają je. Nyambe urodził się biały, ponieważ nie miał barwnika skórnego, był albinosem. Rodzina dziecka myśląc, że na matkę została rzucona klątwa, oddali je do domu dziecka. Tym czynem może uchronili je przed śmiercią, gdyż dziecko mogłoby być poddane różnym czarom przez miejscowego szamana.

60 wychowanków jest zakażonych HIV, w tym 42 poddanych jest terapii ARV, polegającej na podawaniu leków, które są bezpłatne. Młodsze dzieci do 5. roku życia podzielone są ze względu na wiek oraz zakażenie HIV. Starsze dzieci niezależnie czy są zakażone czy nie przebywają razem. Jedynym podziałem przy dzieciach powyżej 11. roku życia jest płeć, siostry chcą uniknąć w ten sposób niechcianych ciąż.

Siostry zakonne chcą zmienić mentalność społeczeństwa od chłopców, którzy opiekują się młodszymi dziećmi. Starsze dzieci uczęszczają do szkół. Edukacja w Zambii jest płatna, a warunki trudne. W jednej klasie uczy się ok. 50 dzieci, niektóre muszą siedzieć na podłodze, bo nie ma tylu miejsc.

Szymon Nowak opowiadał o wielu przypadkach dzieci przebywających w domu dziecka w Kasisi. Wspomniał również o dziewczynce z dużym upośledzeniem umysłowym wywołanym zapaleniem opon mózgowych, która była operowana w Polsce. Główną pracą Szymona Nowaka była opieka lekarska w pokoju pielęgniarskim. Większość leków pochodzi z misji humanitarnych.

Dom Dziecka w Kasisi działa wyłącznie za sprawą  sponsorów z całego świata.

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku z inicjatywy ówczesnej Akademii Medycznej w Poznaniu. Działaniami fundacji są m.in. przygotowanie pomocy humanitarnej, kursy medycyny tropikalnej oraz propagowanie wiedzy na temat misji.

[nggallery id=150]

Napisz komentarz

© 2011 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun