Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Bez kategorii, Główna, Wydarzenia » Ku pamięci Jerzego Jurgi

„Niełatwo przyszło mi podjęcie decyzji zorganizowania tej wystawy. Nie chodzi o trudności techniczne, ale raczej mentalne. Upływ czasu jest bardzo często mało łaskawy zarówno dla materii obrazów jak i emocji, które je kreowały. Element zaciekawienia, podjęcia gry z czasem zdecydowały, że moje wewnętrzne opory zostały przełamane.”

Jerzy Jurga w swojej pracowni

Dzisiaj mija druga rocznica śmierci śremskiego artysty-malarza i konstruktora kusz, Jerzego Jurgi.

Jerzy Jurga urodził się 3 lipca 1940 roku, był dwukrotnie żonaty. W 1967 ożenił się z Hanką z d. Jankowską, która zmarła w 1982. Ponownie ożenił się w 1984 z Gabrielą Kerber, która również zmarła w 2008 roku. Miał córkę Monikę i syna Kubę.

Muzeum Śremskie zorganizowało spotkanie oraz otwarcie wystawy pn. „Inspiracje Artystyczne. Galeria ’99. Pamięci Jerzego Jurgi.” Pokazano film dokumentalny o życiu i twórczości artysty. Znajomi oraz rodzina opowiadała wiele anegdot dotyczących p. Jerzego.

Galeria ’99. Wszystko zaczęło się od piwnicy w muzeum. „Piwnica jak piwnica: szara, słabo oświetlona i tajemnicza miała, co oczywiste, swoje przeznaczenie techniczno-użytkowe”. ona była początkiem pomysłu Mariusza Kondzieli, dyrektora śremskiego muzeum do stworzenia galerii sztuki współczesnej w „ekstremalnych” warunkach dla specyficznej grupy artystów. Poprosił zatem o pomoc Jerzego Jurgę.

Pracownia Jerzego Jurgi

„Ziarno trafiło na podatny grunt, ale zanim zebraliśmy pierwsze owoce, już wiedziałem, że kierownik artystyczny galerii nieco je genetycznie zmodyfikuje. Jerzy, w tym przedsięwzięciu okazał się klasykiem: wyeliminował infrastrukturę techniczną i wszelkie kolorystyczne ekstrawagancje dotychczasowego wystroju piwnicy (czerwona balustrada… itp.) Pozostawił myśl o prezentacji sztuki współczesnej, ale na białych ścianach i w przyzwoitym, profesjonalnym oświetleniu.”

Nowa galeria zainaugurowała swoją działalność 16 września 1999 roku w piwnicach muzeum. Przez około 10 lat odbyło się kilkadziesiąt wystaw, lekcji dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez p. Jerzego. Od początku działalności galerii przyjął się zwyczaj pozostawiania jednej pracy każdego z wystawiających. W ten sposób powstał zbiór liczący 35 dzieł sztuki współcznesnej.

Jerzy Jurga posiadał wiele „wysp”, wśród nich było malarstwo oraz konstrukcja kusz. Kusze budował od 1985 roku. Dziedziną tą zainteresował się przypadkowo – kiedy jako zawodnik uczestniczył w zawodach łuczniczych, skończyły mu się strzały i cięciwy, postanowił zbudować prymitywną kuszę.

Fot.  J. Jurgi: Kuba Jurga. lic. Commons Creative – Uznanie Autorstwa. Źródło biografii: Zasoby Polskiej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Jurga)

[nggallery id=151]

Napisz komentarz

© 2011 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun