Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » Wystawa „Wypędzeni 1939…”

W niedzielne popołudnie w Muzeum Śremskim odbył się wernisaż fotografii „Wypędzeni 1939…”.

Wystawa fotografii została poświęcona deportacjom Polaków do Rzeszy w 1939 roku. Przedstawia zdjęcia, fotogramy dokumentów, ogłoszeń z czasów okupacji hitlerowskiej na ziemiach wielkopolskich. Ekspozycja została przygotowana przez Związek Miast Polskich.

Wystawa jest elementem obchodów 72. rocznicy rozstrzelania synów ziemi śremskiej. Dyrektor Muzeum wspomniał, że „podobne wydarzenia miały miejsce w innych miastach Wielkopolski i nawiązują one w ten sposób do tematyki wysiedleń, które korespondowały w jednym celu, który postawili sobie hitlerowcy, a więc najpierw zastraszenie, a potem eksterminacja ludności polskiej”.

Początek zajęcia się autorów wystawy tematyką deportacji z ziem wcielonych do Rzeszy był kilka lat temu. Wtedy wysłali ogłoszenia do lokalnych mediów, że zbierają relacje na ten temat. Jacek Kubiak był pod wrażeniem odzewu ze strony mieszkańców Wielkopolski, którzy przychodzili „z listami pod pachą lub jakimś zdjęciem, jakąś pamiątką” i chcieli się podzielić swoją historią.

Według Jacka Kubiaka temat wysiedleń był na marginesie z kilku powodów. Pierwszym powodem jeszcze  za czasów socjalizmu, było to, że temat ten wiązał się z Paktem Ribbentrop – Mołotow oraz dotyczył on kupców, rzemieślników oraz bogatych chłopów. Trzeci powód obowiązuje do dzisiaj. „Deportacje wydają się niedostatecznie ważne (…) w porównaniu z tym, co się stało z Oświęcimiem, z zagładą Żydów”.

„Pierwsze deportacje II wojny światowej to deportacje z ziem wielkopolskich, w tym ze Śremu.”

Wystawa opowiada również o kontekstach deportacji, tzn. o obozach przejściowych, przybyciu Niemców na ziemie wcielone oraz życie Polaków, którzy pozostali. Po wernisażu w Kinoteatrze Słonko odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Jasnowłosa Prowincja”, którego scenarzystami są Jacek Kubiak i Klaus Salge. Film jest relacją o deportacjach z ziem wcielonych do Rzeszy.

[nggallery id=183]

Napisz komentarz

© 2011 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun