Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » Wielkopolska według plastyków

W niedzielę w śremskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy „Nasza Wielkopolska” zorganizowanej przez poznański oddział Związku Artystów Plastyków.


Wystawa po raz pierwszy pokazana była w ośrodku górskim Centre Gryonnais w Szwajcarii. Składa się z 25 obrazów olejnych, grafik, fotografii oraz fotorzeźb. Autorami prac są: Anna Klimaszewska, Maria Silska, Urszula Nieborak, Iwona Bis, Maria Łbik, Elżbieta Ponińska, Antoni Rut, Kazimierz Rafalik, Stanisław Wojcieszak, Benedykt Żyto oraz Jerzy Janowski.

W Śremie odbyła się trzecia odsłona tej wystawy. Założeniem autorów jest to, by dzieła nie przedstawiały popularnych obiektów Wielkopolski, np. Ratusza w Poznaniu, ale różne impresje.

„Świat przedstawiony na obrazach podszyty jest emocjami. Zauważamy różne fragmenty rzeczywistości, na której artyści starają się wysublimować nurtujące ich piękno. Powierzchnia obrazów staje się ekspresją, wyrazem potencjału dostrzegania. Atmosfera niedopowiedzeń łączy się z rodzajowym traktowaniem tematów.”

Leszek Lesiczka, krytyk sztuki

Związek Artystów Plastyków (ZAP) powstał w 1990 w Pile. Zrzesza ponad 300 artystów z całej Polski. Organizuje plenery artystyczne zarówno w kraju jak i za granicą. Bardzo popularny stał się plener w Nadarzycach. „W lesie między jeziorami jest intrygujące miejsce, w którym można malować, rzeźbić, fotografować i tworzyć grafiki” – opowiada Antoni Rut, prezes Oddziału Poznańskiego.

ZAP współorganizuje m.in. coroczny „Salon Wielkopolski” w Czarnkowie, a także patronuje takim imprezom jak Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Przestrzeń Wyobraźni” oraz Festiwal Diaporam Cyfrowych.

[nggallery id=193]

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun