Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Główna, Wydarzenia » Afryka Kazimierza Nowaka

Słuchacze Uniwersytetu Ludzi Ciekawych Świata zapoznali się z historią Kazimierza Nowaka oraz opowieścią Bogusława Kuczyńskiego – uczestnika sztafety rowerowej pn. „Afryka Nowaka”.

Kazimierz Nowak w latach 1931-1936 przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe oraz z powrotem – 40 tysięcy kilometrów – rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie. Ponad 70 lat później, 4 listopada 2009 roku rozpoczął się projekt „Afryka Nowaka”. Przez 799 dni 117 rowerzystów przejechało Czarny Ląd śladami polskiego podróżnika. W ostatnim etapie sztafety rowerowej wziął udział Bogusław Kuczyński, członek klubu „Żwawe Dziadki”. W ciągu trzech tygodni bezdrożami Algierii pokonał ponad tysiąc kilometrów.

Bogusław Kuczyński wraz z pozostałymi członkami ekipy pokonywali średnio 80 km dziennie. Jechali z bagażem. Co 3 dni docierali do miast, gdzie w marketach mogli zaopatrywać się w owoce oraz napoje. Tubylcy byli mili i uprzejmi. Byli zdziwieni, że przyjechaliśmy rowerami – opowiadał.

25 listopada 2006 w holu dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Obok niej zawisła mapa Afryki z trasą pokonaną przez podróżnika.

„Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, zupełnie bezbronny, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent, i to w czasach gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat i jego mieszkańców.
Tylko ktoś, kto zna te rejony, gdzie podróżował Kazimierz Nowak, i sposób w jaki to zrobił, może docenić to bohaterstwo połączone z niezwykłą skromnością. On się nie chwalił, on po prostu opisywał, co widział.”
Ryszard Kapuściński
[nggallery id=196]

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun