Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » Pamięci Ofiar Katyńskich

W niedzielę uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się w kościele Najświętszego Serca Jezusa oraz w Parku Odlewnika.

Pomnik Ofiar Katyńskich

Corocznie w ostatnią niedzielę kwietnia śremianie upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej. O 10:15 odprawiono uroczystą Mszę Świętą w kościele Najświętszego Serca Jezusa, następnie goście, poczty sztandarowe, wojsko wraz z Orkiestrą Dętą Towarzystwa Muzycznego udały się do Parku Odlewnika przed Pomnik Ofiar Katyńskich.

Odsłonięto tablice upamiętniające zamordowanych oficerów na nowych elementach pomnika. Odbył się Apel Pamięci.

Pomnik Ofiar Katyńskich powstał 21 lat temu w miejscu publicznym, dlatego „wszyscy mogą przez parę minut, przechodząc, zatrzymać i zapoznać się z napisami, z obeliskiem„. Najnowsze dane mówią o 100 oficerach z naszego regionu, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach zbrodni stalinowskiej.

Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu podziękowało śremianom za kontynuowanie pamięci patriotycznej i przyznało panu Jackowi Nowaczyńskiemu – pomysłodawcy i głównemu organizatorowi budowy Pomnika Ofiar Katyńskich oraz panu Hieronimowi Bartkowiakowi – inicjatorowi upamiętnienia śremskich ofiar Zbrodni Katyńskiej i współorganizatorowi budowy pomnika medale za utrwalanie Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

To jest żywa lekcja historii dla młodego pokolenia.

[nggallery id=201]

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun