Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Śrem » Śrem w Wielkiej Pętli Wielkopolski

W czwartek odbyła się konferencja pt. „Kształtowanie i promocja produktów turystycznych na Wielkiej Pętli Wielkopolski”, na której mówiono m.in. o turystyce wodnej na Warcie.

Rzeka Warta jak i Wielka Pętla Wielkopolski zaczynają odgrywać ważną rolę w turystyce wodnej. Na Warcie częściej można spotkać kajakarzy. Rocznie organizowanych jest kilkadziesiąt spływów.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego pracuje nad przywróceniem do dawnej świetności Wielkiej Pętli, czyli drogi wodnej o łącznej długości około 690 km. Za główny cel województwo stawia sobie zagospodarowanie szlaków i dróg wodnych, a także podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez lepszą ochronę, ekspozycję i organizację zasobów kulturowych i przyrodniczych.  Na drodze wodnej powstają mariny, przystanie kajakowe i pomosty. Unia Nadwarciańska ma za zadanie turystyczne oznakowanie szlaku kajakowego rzeki Warty na terenie naszego województwa. Wielkopolska Organizacja Turystyczna dba o kompleksową promocję markowego produktu turystyki wodnej Wielka Pętla Wielkopolski.

Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu

Konferencję rozpoczął Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu i Przewodniczący Zarządu Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, prezentacją pn. „Znaczenie Rzeki Warty w rozwoju Regionu Śremskiego”. Jeszcze w 2007 roku miasto było odwrócone tyłem do rzeki, tereny nad Wartą były dzikie i prawie niedostępne, pojawiały się pojedyncze jednostki pływające. Nad rzeką działalność sprawowały koła wędkarskie. W 2008 roku rozpoczęła się budowa przystani kajakowej, organizowano również spływy. W 2009 roku w ramach Aktywizacji Wielkiej Pętli Wielkopolski wybudowano pierwszą część promenady, którą uroczyście otwarto 6 czerwca. W tym roku Stowarzyszenie Wodniacy otwarło marinę przy przepompowni, odbył się również pierwszy festyn „Jak za dawnych lat” zorganizowany przez bibliotekę. Impreza odbywa się corocznie. We wrześniu bieżącego roku w ramach festynu będą prezentowane stare rowery. Wzdłuż promenady znajdują się okolicznościowe ławeczki z postaciami Heliodora Święcickiego i ks. Piotra Wawrzyniaka.

Obecnie budowana jest II część promenady oraz dzielnica „portowa” przy ul. Nadbrzeżnej. W planach jest również budowa portu rzecznego na prawym brzegu. Trwają prace nad przejęciem nieruchomości od Skarbu Państwa. Ważnym problemem dla rzeki jest brak jej pogłębiania od 35 lat.

Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju turystyki wodnej pomiędzy Urzędem Miejskim w Śremie, Stowarzyszeniem „Wodniacy Śrem” i Stowarzyszeniem Miłośników Rzeki Warty.

Tomasz Wiktor, dyr. Departamentu Sportu i Turystyki

O turystyce wodnej i inwestycjach na Wielkiej Pętli Wielkopolski opowiedział Tomasz Wiktor, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Podczas rejsu bardzo ważną sprawą dla motorowodniaka czy kajakarza jest możliwość zatrzymania się na szlaku i zacumowania w przystani, porcie lub innym miejscu przystosowanym do tego przy brzegu. Dlatego tworzona jest sieć przystani co 20-30 km. Wśród nich znajduje się przystań miejska w Śremie, którą województwo dofinansowało w kwocie 85 tys. zł. W ramach aktywizacji Wielkiej Pętli Wielkopolski powstał I etap śremskiej promenady. Wartość projektu wyniosła blisko 800 tys. zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ok. 520 tys. zł. Z budżetu województwa dofinansowane są również projekty realizowane przez organizacje pozarządowe.

Przez województwo przebiega Międzynarodowa Droga Wodna E70, która łączy Antwerpię (Belgia) z Kłajpedą (Litwa). Przybliżył ją Marek Beer, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW. Żegluga śródlądowa charakteryzuje się niską energochłonnością, większym bezpieczeństwem, niską emisją dwutlenku węgla niż inne formy transportu i podróżowania. Na drodze E70 również powstają inwestycje mające na celu podnoszenia jej walorów.

Uczestnicy konferencji zapraszali na Wielką Pętle Wielkopolski.

[nggallery id=221]

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun