Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Kalendarium Śremskie » Zbieramy krew dla Polski

ODDAJ KREW, URATUJ CZYJEŚ ŻYCIE!

Muszkieterowie zachęcają mieszkańców Śremu do oddania krwi

17 września, w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Śremu będą mogli oddać krew. Podziel się krwią, uratuj czyjeś życie! Już po raz piąty Grupa Muszkieterów zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché organizuje we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem akcję honorowego krwiodawstwa. Tegoroczna rozpoczęła się 2 maja i potrwa do 28 września. Akcja obejmie 149 polskich miast.

17 września w godz. 10:00-15:00 krew będzie można oddać w ambulansie RCKiK, który stanie przed supermarketem Intermarché znajdującym się przy ul. Szkolnej 15 w Śremie.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed warto powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty. „Wszystkie te warunki wydają się łatwe do spełnienia. Jednak oddanie krwi warto odpowiednio wcześniej zaplanować” – zauważa Eliza Orepiuk.

Ambulanse, które staną przed sklepami Intermarché i Bricomarché, zaopatrzone będą w sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. „Oddanie krwi jest całkowicie bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Personel medyczny używa wyłącznie jednorazowych igieł i strzykawek, a także specjalnie  wyprofilowanych igieł, aby nakłucie nie było bolesne” – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe. Będzie je można również wygrać w rodzinnym konkursie rysunkowym na plakat promujący kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, który zostanie zorganizowany w ramach akcji edukacyjnych w 17 miejscowościach. Poborowi krwi w Śremie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym pokazy pierwszej pomocy oraz konkurs dla dzieci, które przygotowali organizatorzy – Grupa Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż.

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun