Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Fotorelacje, Główna, Wydarzenia » 73. rocznica rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej

Podczas tegorocznej uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni hitlerowskiej na śremskim rynku mieszkańcy obejrzeli film o mieście z 1939 roku.

W dniu 20 października 1939 roku żołnierze niemieccy na rynku w Śremie rozstrzelali Synów Ziemi Śremskiej. Wczoraj społeczność miasta uczciła ich pamięć. Najpierw odbyła się Msza Święta w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, następnie modlitwa przed wspólną mogiłą poległych, po czym odbył się apel poległych, salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów na śremskim rynku.

Mieszkańcy obejrzeli film nakręcony przez niemieckiego żołnierza przedstawiający Śrem jesienią i zimą 1939 roku. Nagranie jednak bardzo subiektywnie ilustruje życie w mieście w tym okresie. Film we wrześniu bieżącego roku zakupiła Gmina Śrem z prywatnych zbiorów. Okazja do obejrzenia filmu będzie w niedzielę (21 października) o godz. 16:00 i 16:30.

[nggallery id=240]

komentarze

  1. Patriota pisze:

    Taka ważna uroczystość, a ludzie zachowywali się jak jakieś bydło, które przyszło tylko zobaczyć film, a reszta ich nie obchodzi. Zwracać się do pocztów sztandarowych, że mają „wyp***dalać” i zabrać te „szmaty”… No chyba coś nie tak. Co gorsze, zdziwiło mnie postępowanie osób starszych, w wieku ok. 50-60 lat. Ich słownictwo i zachowanie wzbudziło we mnie niesmak. Ludzie niby dojrzali, a zachowywali się jak nastolatki, których ciągle sami negują. Wstyd!

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun