Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » O Marku Grechucie w kinoteatrze

Życie i twórczość Marka Grechuty były tematem spotkania pasjonatów muzyki, które odbyło się w czwartek w Kinoteatrze Słonko.

Sala kinoteatru wypełniła się po brzegi

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się recitalem Anny Laski – Szmyt i Huberta Błaszczyka. Miłośnicy muzyki Grechuty obejrzeli archiwalne nagrania oraz wysłuchali wykładu pana Zbigniewa Hoppe o życiu prywatnym i twórczości artysty.

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 r. w Zamościu. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. W 1963 roku zamieszkał w Krakowie, gdzie podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej, jednak swoje życie związał z muzyką. Na uczelni poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył zespół Anawa.

Recital Anny Laski-Szmyt i Huberta Błaszczyka

Grechuta zadebiutował w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Zdobył wówczas drugie miejsce. Później był wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalach w Opolu. W 1971 roku opuścił zespół Anawa i założył zespół WIEM (W Innej Epoce Muzycznej). W 1976 roku rozpoczął współpracę z Piwnicą Pod Baranami, która trwała przez 10 lat. W 2006 został uhonorowany nagrodą Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Od 1970 roku był żonaty z Danutą, miał syna Łukasza, który zaginął w 1999 roku. Marek Grechuta wziął udział w programie Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Syn odnalazł się po 8 miesiącach.

Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie, został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Nie dokazuj miła, nie dokazuj
Przecież nie jest z Ciebie znowu taki cud
Nie od razu miła, nie od razu
Nie od razu stopisz serca mego lód.”

„Pasjonaci” to cykl spotkań organizowanych przez Śremski Ośrodek Kultury. Każde spotkanie poświęcone jest innemu znanemu wykonawcy.

[nggallery id=251]

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun