Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Śrem » Podsumowanie roku 2012

Styczeń

Pierwszy raz w Śremie ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, który zgromadził ponad tysiąc uczestników. W przyszłym roku odbędzie się druga edycja. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła się już 7 stycznia koncertami w klubie Lemoniada. Podczas letniej zadymy w środku zimy odbył się I Bieg „Policz się z cukrzycą”. 11 stycznia 54-letni mieszkaniec Pyszącej wywołał pożar domu, po czym popełnił samobójstwo. W sobotnie popołudnie (14.01) śremianie wspólnie kolędowali w muzeum. Śremskie Żyrafy 2011 trafiły do rąk Lokalnego Centrum Wolontariatu i zespołu Zakręt. Publiczne media wyemitowały reportaż dotyczący listów, które proboszcz śremskiej fary zostawił parafianom nieprzyjmujących odwiedzin.

Luty

Minęła kolejna rocznica śmierci Jerzego Jurgi. Śremskie Muzeum zorganizowało wystawę jego twórczości. W niedzielę, 12 lutego, na ulicy Długiej w Pyszącej doszło do tragicznego wypadku drogowego, 28-letni kierowca zmarł w szpitalu. Jacek Tomczak uzyskał tytuł arcymistrza szachowego. Urząd Miejski w Śremie ogłosił konkurs dla osób, które po raz pierwszy rozliczą swój PIT w naszym mieście. W niedzielę, 26 lutego, w muzeum odbył się wernisaż wystawy „Nasza Wielkopolska” zorganizowanej przez poznański oddział Związku Artystów Plastyków. Parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusa obchodziła 35-lecie. Została utworzona 27 lutego 1977 roku.

Marzec

W poniedziałek, 5 marca, ewakuowano 20 koni sportowych z powodu pożaru jednej ze stajni w Jaszkowie. Z okazji Dnia Kobiet w kinoteatrze odbył się spektakl Teatru Ongiś w reżyserii Krzysztofa Czaplickiego pt. „Zza lustra”. We Warcie znaleziono zwłoki zaginionej kobiety. Ósmy raz śremianie mieli okazję zobaczyć prace Stanisława Mrowińskiego. W tym roku zaprezentowano plakaty. Trzynasta edycja Targów Edukacyjnych była zorganizowana w tematyce sportowej.

Kwiecień

Siedem lat temu pożegnaliśmy Papieża Jana Pawła II. Lampionami szczęścia upamiętniono jego pontyfikat. W niedzielę, 15 kwietnia, znaleziono kolejne zwłoki kobiety, której poszukiwano jako zaginioną. W ten dzień wędkarze z koła Śrem-Miasto nad Zalewem rozpoczęli swój sezon. W ostatnią niedzielę kwietnia uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Odsłonięto nowe elementy pomnika ofiar w Parku Odlewnika. W tym dniu policjanci uratowali agresywną kobietę, która rzuciła się do stawu i zniknęła pod lustrem wody.

Maj

Drugi Maja jest Świętem Flagi. Na rynku w Śremie odbyła się m.in. prezentacja sprzętu wojskowego. Podczas rozpoczęcia sezonu motocyklowego (6.05) podziwiano zmagania strongmanów. Śremianie czytają. Udowodniono to 9 maja podczas happeningu na moście. Przy świetlicy wiejskiej w Mechlinie rozpoczęto sezon rowerowy. W dniach 14-18 maja odbył się 21. Konkurs Piosenki Religijnej Śremsong. Gościem tegorocznej edycji była Joanna Janiak z zespołem 3dzieści3. W czwartek, 17 maja, doszło do tragedii na obwodnicy Zbrudzewa. W wyniku wypadku drogowego zginął 80-letni kierowca z Poznania. W Olszy dwaj sprawcy dokonali zabójstwa 61-letniego mężczyzny. We wtorek, 22 maja, czterej mężczyźni wyciągnęli z płonącego auta ofiarę wypadku.

Czerwiec

To był tragiczny Dzień Dziecka. Podczas wycieczki szkolnej na termach maltańskich topił się 11-letni Patryk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 6. Po tygodniu zmarł w szpitalu. W sobotę, 2 czerwca, po ulicach miasta i okolic ścigali się kolarze w ramach Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym Amatorów. Następnego dnia koło wędkarskie Śrem-Miasto zorganizowało dla najmłodszych zawody wędkarskie zakończone pokazem ratownictwa drogowego wykonanym przez strażaków z OSP Pysząca. Również w niedzielę odbył się wernisaż wystawy prac Antoniego Ruta pt. „W sieci codzienności” oraz kolarskie kryterium uliczne. Dni Śremu rozpoczęły się w piątek, 8 czerwca od meczu Polska-Grecja, który był wyświetlany na ekranie ustawionym na płycie boiska w Parku Miejskim. Po nim swój koncert miała Doda. W drugi dzień śremskiego święta odbył się I BASF Śrem Półmaraton na trasie Śrem – Gaj – Krzyżanowo – Błociszewo – Gaj – Śrem. Natomiast w Parku Miejskim otwarto skatepark a na scenie wystąpili m.in. laureaci III Tandem Show, Orkiestra Dęta, Mojo Drive i DA’X. W niedzielę miała miejsce parada motocyklowa. Podczas wieczoru koncertowego wystąpili m.in. Zakręt, Kapstel oraz Dżem. Finałem Dni Śremu był pokaz fajerwerków. W czwartek, 14 czerwca odbyła się konferencja poświęcona Wielkiej Pętli Wielkopolski. W sobotę, 16 czerwca przez Śrem przeszedł huragan, który przewracał drzewa i zrywał dachy. Skutkiem silnego wiatru były dziesiątki interwencji Straży Pożarnej i uszkodzone auta. W tym roku Przedszkole nr 3 „Jarzębinka” obchodziło 40. rocznicę istnienia, z tej okazji odbył się festyn rodzinny oraz spotkanie emerytowanych pracowników placówki.

Lipiec – Sierpień

Powitanie lata odbyło się nad Jeziorem Grzymisławskim. Ekipa KS Rapid Śrem wywalczyła drużynowe Wicemistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. W niedzielę, 15 lipca na ul. Gostyńskiej doszło do śmiertelnego potrącenia 24-letniego śremianina. W weekend, 14-15 lipca swoje dni miał Mechlin. Gwatemalczyk, który miał 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu podczas ucieczki staranował policyjny radiowóz. Do kolejnej tragedii na drodze doszło na trasie Zawory-Konarzyce. W poniedziałek, 20 sierpnia 35-latek uderzył samochodem w drzewo, zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Wrzesień

Tegorocznym gospodarzem gminnych dożynek było sołectwo Pysząca. W piątek, 14 września w samo południe pożegnaliśmy ekipę śremskiego Złombola. Polonezem pojechali do Olimpii. Natomiast wieczorem na rynku z okazji Polskiego Dnia Bluesa wystąpiły Zespoły Camping Hill, The Merss oraz The Soul Catchers International. Następnego dnia odbył się II Piknik Kolejowy. W Żurawcu zakończono sezon rowerowy. Pożegnalną imprezę zorganizowała Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, do której w tym roku dołączyła Gmina Krobia. W niedzielę, 23 września, odbył się kolejny festyn „Jak za dawnych lat”. W tym roku tematem był rower. We wtorek, 25 września Przedszkole nr 3 zorganizowało „Jarzębinowe Święto”.

Październik

Zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie 1,5 rocznej dziewczynki. Później pojawia się informacja o śmierci podejrzanego w szpitalu po próbie samobójstwa. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście otwarto salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Krzyżanowie. KS Rapid Śrem znalazł się w półfinale programu TVN „Mam Talent”. Niestety głosami widzów nie przeszedł do finału. W czwartek, 18 października w okolicach Kórnika i Środy Wielkopolskiej doszło do dwóch tragicznych wypadków, w których zginęły 2 osoby. Podczas tegorocznej uroczystości upamiętniającej rozstrzelanych 20 października 1939 roku na rynku pokazano film nakręcony przez niemieckiego żołnierza w listopadzie 1939.

Listopad

Tegoroczny Bieg Sokoła wygrała sztafeta ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum w Książu Wielkopolskim. W Parku Ekologicznym powstały pierwsze ścieżki biegowe w Śremie. Uroczystego otwarcia dokonano 10 listopada. W listopadzie odbyła się IV edycja Tandem Show. Na skrzyżowaniu Alei Solidarności oraz ulic Grottgera i Puchalskiego powstała sygnalizacja świetlna. Zdaniem naszych czytelników „światła” potrzebne są także m.in. na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, 1 Maja i Zamenhofa.

Grudzień

Pasjonaci muzyki nie są jedynie wśród osób powyżej 50 lat. Piąte spotkanie w ramach „Ocalić od zapomnienia” było już skierowane dla mieszkańców w każdym wieku. Tematem było życie i twórczość Marka Grechuty. Wigilijna impreza w tym roku przeniosła się z rynku na deptak na Jezioranach. Na scenie wystąpili laureaci IV Tandem Show, kapela góralska, orkiestra dęta i Gang Marcela. W dniach 14-16 grudnia odbył się Międzynarodowy Weekend Filmowy, podczas którego otwarto kino cyfrowe. Wśród gości był m.in. Jerzy Hoffman. Od 17 grudnia na osiedlu „Helenki Wysokie” obowiązuje strefa zamieszkania.

komentarze

  1. Karolina pisze:

    Moim skromnym zdaniem to był bardzo dobry rok! :)

Napisz komentarz

© 2012 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun