Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Fotorelacje, Główna, Wydarzenia » Z pasją o Klenczonie

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Pasjonaci – ocalić od zapomnienia”. Kinoteatr pękał w szwach od pasjonatów twórczości Krzysztofa Klenczona.

W kinoteatrze zabrakło miejsc siedzących dla fanów muzyki Krzysztofa Klenczona. Oznacza to, że w Śremie jest wielu pasjonatów jego twórczości. Pan Zbigniew Hoppe zabrał przybyłych w podróż po biografii artysty. Swoje wspomnienia przekazała pani Hanna Klenczon, siostra Krzysztofa. Po pierwszej części spotkania odbyła się przerwa kawowa. Z okazji Tłustego Czwartku uczestników poczęstowano pączkami. Kolejnym punktem programu był pokaz filmu o Krzysztofie Klenczonie.

Hanna Klenczon opowiedziała kilka anegdot z życia piosenkarza. Była zawsze bliska bratu, jeździła na jego koncerty. Krzysztof Klenczon troszczył się o swoją siostrę. „Z chłopakiem poszłam na koncert Krzysztofa. I ten mój brat stojący na scenie zobaczył jak mnie chłopak obejmuje i próbuje całować i on [Krzysztof] z tej sceny bez przerwy groził”. Artysta wraz z żoną po raz pierwszy odwiedził Śrem po pogrzebie ojca.

Krzysztof Klenczon urodził się 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku. Po wojnie zamieszkał z rodzicami w Szczytnie na Mazurach. Od dziecka grał na wielu instrumentach. W 1962 roku wziął udział w I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W latach 1962-1964 grał jako gitarzysta w zespole Niebiesko-Czarni, z którym dwukrotnie wystąpił w Opolu. Następnie założył zespół Pięciolinie. W latach 1965-1970 był liderem zespołu Czerwone Gitary.

Po odejściu z Czerwonych Gitar założył własny zespół Trzy Korony. W 1973 roku na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. 27 lutego 1981 roku artysta wracał z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Kierowca trucka wyjechał z drogi podporządkowanej wprost w auto Krzysztofa. Piosenkarz został ranny. Zmarł 7 kwietnia 1981 roku w szpitalu w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca w grobie rodzinnym w Szczytnie.

Skomponował przeboje: Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały Krzyż, Powiedz stary gdzieś ty był, 10 w skali Beauforta. Krzysztof Klenczon ma wiele miejsc pamięci, m.in. ulica w dzielnicy Bielany w Warszawie, Stowarzyszenie Muzyczne „Christofer” im. Krzysztofa Klenczona, bulwar w Pułtusku, ulica w Sopocie, Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Klenczona w Dźwierzutach oraz kładka w Bydgoszczy.

[nggallery id=257]

Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun