Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Powiat Śremski » Dzień Patrona w epoce PRL

Zespół Szkół Ekonomicznych świętował wczoraj (5.03.) Dzień Patrona.  Uczniowie w swojej prezentacji artystycznej nawiązywali do czasów PRL.

Patronem śremskiego Ekonomika jest Cyryl Ratajski. Młodzież przypomniała fakty z życia patrona swojej szkoły. Przygotowała również prezentację artystyczną nawiązującą do czasów PRL. Dyrektor szkoły podziękował uczniom za wkład w uzyskaniu wysokiej pozycji szkoły w rankingach oraz za działalność charytatywną.

Tak o imprezie napisał jeden z uczniów Ekonomika:

Dnia 5 marca 2013 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Śremie odbywało się doroczne święto Cyryla Ratajskiego, czyli patrona naszej szkoły. Data ta nie była przypadkowa, gdyż dwa dni wcześniej wypadała rocznica urodzin dawnego prezydenta miasta Poznania.

Gościliśmy wówczas wiele ważnych osobistości. Naszą szkołę odwiedzili między innymi starosta Śremu – pan Piotr Ruta, czy też dawna dyrekcja śremskiego Ekonomika, a mianowicie pan Jerzy Polanowski oraz pani Maria Kubiszewska. Krótkie przemówienia, których dane było nam słuchać, podkreśliły jeszcze bardziej, iż ta impreza ma wyjątkowy charakter.

Mieliśmy bowiem okazję obejrzeć przedstawienie, w którym nasz patron i współczesna uczennica porównują światy, w których przyszło im żyć. Aby przekaz był ciekawszy, wszystkiemu towarzyszyły scenki kabaretowe, a także występy wokalne. Usłyszeliśmy m.in. takie utwory, jak „Umówiłem się z nią na 9.00”, czy „Kasztany”.

Mieliśmy także okazję wysłuchać referatu o życiu Cyryla Ratajskiego. Co prawda w wielu miejscach w szkole możemy natknąć się na informacje na jego temat, jednak w codziennym natłoku najróżniejszych zajęć, często nie mamy czasu, aby je czytać, czy też, aby szukać różnego rodzaju wiadomości na własną rękę. W związku z tym, dobrze jest raz do roku przypomnieć sobie co nieco o naszym patronie.

Impreza z całą pewnością pozwoliła nam jeszcze bliżej poznać postać Cyryla Ratajskiego, jak i również czasy, w których ten żył. Miejmy nadzieję, że stanie się on wzorem dla wielu, jeżeli chodzi o konsekwencje w dążeniu do wyznaczonych sobie celów!

Autor: Piotr Duszyński, klasa III EA

[nggallery id=261]

Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun