Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Bez kategorii, Powiat Śremski » Podsumowanie projektu „Zachowanie lokalnego dziedzictwa”

W środę (19.06.) w muzeum odbyło się spotkanie poświęcone projektowi „Zachowanie lokalnego dziedzictwa – świątki przydrożne, kościoły i cmentarze w regionie śremskim”.

Projekt rozpoczął się w 2004 roku w Książu Wielkopolskim. Ówczesny burmistrz, Leszek Dudziak, był pomysłodawcą inwentaryzacji wszystkich figur, krzyży przydrożnych i kapliczek, które znajdowały się w gminie. W czerwcu 2006 roku na Zarządzie Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Małej Przedsiębiorczości zaproponował inwentaryzację wszystkich świątków przydrożnych znajdujących się w powiecie śremskim. Rok później wydano pierwszy zeszyt pt. „Zachowanie lokalnego dziedzictwa – świątki przydrożne w gminie Książ Wielkopolski.

W ramach projektu przeprowadzono kilka konkursów o tematyce świątków przydrożnych. W marcu 2009 roku wydano kolejny zeszyt, tym razem o gminie Brodnica. Gminę Dolsk opisano w zeszycie z października 2009 roku. Świątki z gminy Śrem przedstawiono w maju 2010 roku.

W czerwcu 2011 roku przystąpiono do inwentaryzacji wtórnej. Zdecydowano się na wydanie książki charakteryzującej wszystkie obiekty sakralne z terenu regionu śremskiego. Wynikiem podjętych działań było wydanie w marcu 2013 roku książki „Zachowanie lokalnego dziedzictwa – świątki, kościoły i cmentarze w regionie śremskim”.

W publikacji wykorzystano informacje pozyskane z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Muzeum Śremskiego oraz książek i dokumentów opisujących architekturę świątków i historię powstawania świątków na terenie Polski i Wielkopolskich, .

W książce ujęto 432 miejsca występowania obiektów, takich jak krzyże, figury, kapliczki. Wśród nich są zarówno te obiekty, które możemy dzisiaj spotkać, jak i te, których już nie odnajdziemy w krajobrazie regionu, a pamięć o nich i wspomnienia pozostały już tylko wśród najstarszych mieszkańców. Najczęściej wśród świątków spotykamy różne oblicza Matki Boskiej (ponad 100 obiektów). Często spotykanym patronem w regionie jest św. Jan Nepomucen.

[nggallery id=295]

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun