Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Powiat Śremski » Czerwiec w Ekonomie

Przedstawiamy ostatnie wydarzenia w Zespole Szkół Ekonomicznych w roku szkolnym 2012/2013. Uczniom i nauczycielom życzymy udanych wakacji.

Finał XV Olimpiady Zdrowia „Jak dobrze być zdrowym”

W piątek, 7 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się finał XV Olimpiady Zdrowia „Jak dobrze być zdrowym”, pod hasłem – Szanuj swoje serce, masz je tylko jedno. W przedsięwzięciu wzięły udział cztery szkoły z naszego powiatu, wyłonione na drodze eliminacji międzyszkolnych.

Organizatorami Olimpiady były następujące instytucje: Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Śremie, Pielęgniarski Ośrodek Medycyny Szkolnej BASISMED oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Obywatelskich Wioleta Jastrząbek.

Uczestnicy Olimpiady, reprezentujący Zespół Szkół Technicznych w Śremie, Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie wykonywali zadanie konkursowe polegające na opracowaniu  trzydniowej diety dla wylosowanej wcześniej fikcyjnej osoby ze wskazaniem grupy wiekowej i zawodowej. Ponadto zaprezentowali zestaw ćwiczeń wspomagających pracę układu krążenia. Zadania konkursowe oceniało zaproszone jury w składzie: Wioleta Jastrząbek, Elżbieta Poniewierska,  Danuta Domalewska,  Iwona Taczak, Małgorzata Jędrzejczak oraz Agnieszka Ludwiszewska.  W ocenie profesjonalizmu przygotowanych ćwiczeń pomagała Pani Katarzyna Staśkiewicz.

Olimpiada przebiegała w miłej atmosferze, wypełnionej zdrową konkurencją oraz sporą dawką humoru. Jej zwycięzcami okazali się ex aequo przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Rolniczych. Miejsce drugie przypadło w udziale uczniom Liceum Ogólnokształcącego, a trzecie przedstawicielom Zespołu Szkół Technicznych.

Po oficjalnych rozgrywkach i rozdaniu nagród gospodarze Olimpiady zaprosili uczestników oraz zaproszonych gości na skromny poczęstunek przy kawie. Organizacją całości przedsięwzięcia zajęły się Szkolne Koordynatorki Oświaty Zdrowotnej Zespołu Szkół Ekonomicznych, panie Joanna Roszczka – Bąbelek oraz Agnieszka Górna.

Autorki: Joanna Roszczka – Bąbelek, Agnieszka Górna

Dzień Sportu

W dniu 08.06.2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Śremie odbył się Dzień Sportu. Była to świetna okazja by razem ze szkolnymi znajomymi pogłębić swoją wiedzę i zażyć trochę ruchu.

Gościliśmy panie Małgorzatę Jędrzejczak i Agnieszkę Ludwiszewską z Poradni Dietetycznej „Tudietetyk”, które przedstawiły wykład, a następnie przeprowadziły test o podstawach zdrowego żywienia, w którym można było wygrać 30-dniowe karnety do KSA Fitness Zone.

Przybyli do nas także instruktorzy z Instytutu Krav Maga p. Macieja Święcichowskiego. Przeprowadzili oni dla obecnych uczniów i nauczycieli kurs samoobrony.

Atmosfera w ciągu dnia była bardzo przyjemna!

Autor: Maciej

Pożegnanie absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej

14 czerwca mury Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie opuściło 26 uczennic z II klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie Sprzedawca. W uroczystości oprócz dyrekcji, nauczycieli i młodzieży EKONOMA uczestniczyli rodzice oraz pracodawcy u których uczennice dobywały praktyki.

Na początku uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, p. Piotr Karliński, który podkreślając wagę odpowiedniego wykształcenia zaproponował absolwentkom dalszą edukację w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz Kursach Kwalifikacyjnych oferowanych bezpłatne w EKONOMIKU.

W dalszej części imprezy w imieniu młodszych koleżanek i kolegów przemówiła Jagoda Dembska z klasy I Z, a następnie Anna Wróblewska – najlepsza uczennica odchodzącej klasy (średnia ocen 5,25).

Nie zabrakło muzycznego upominku w wykonaniu uczennic klasy IE, podziękowań dla nauczycieli, rzucania biretami, oraz ostatniego dzwonka.

Przed absolwentkami w najbliższym czasie egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Trzymamy kciuki!

Autorka: Agata Wasielewska

Wycieczka do Żabikowa i Fortu VII

Dnia 26.06.2013 roku uczniowie zebrali się na Starym Targu, by o godzinie 9:00 wyruszyć do Żabikowa. Choć pogoda nie sprzyjała wychodzeniu z domu, to każdy z uśmiechem na twarzy dotarł na miejsce.

W Żabikowie Pan Przewodnik oprowadził nas po dwóch salach wystawowych, gdzie z przerażeniem i smutkiem oglądaliśmy zdjęcia, pamiętniki i inne rzeczy pozostawione przez Polaków w czasie pobytu w obozie. Na zakończenie obejrzeliśmy film, gdzie ofiary faszystowskiego terroru, które przeżyły, opowiadały o wegetacji w obozie. Film był bardzo ciekawy, a zarazem przerażający. Nikt z nas nie chciałby znaleźć się na ich miejscu. Gdy zapaliliśmy znicz przy pomniku na cmentarzu znajdującym się na terenie dawnego obozu udaliśmy się do autobusu, by wyruszyć dalej w podróż śladem ofiar.

Znaleźliśmy się w Forcie VII, który uznawany jest za pierwszy hitlerowski obóz koncentracyjny w Polsce. Zwiedzaliśmy tam pomieszczenia, w których musieli żyć niewinni ludzie. W jednym z pierwszych bunkrów, które zwiedzaliśmy znajdowała się gazownia, w której zabito osoby psychicznie chore, gdyż uważano, że są „podludźmi”. Masowo zabijano osoby zagrażające władzy hitlerowskiej – przez gazowanie, ścinanie głów gilotyną i rozstrzeliwanie przy „ścianie śmierci”, gdzie zapaliliśmy znicz. Rykoszety kul zostały zachowane do dnia dzisiejszego.

Był to dobrze spędzony czas, zachęcamy Was, by w wakacje wybrać się tam z rodziną.

Autorka: Marika Marciniak (kl. II TA)

Ostatni dzwonek w tym roku

28 czerwca 2013 roku uczniowie z całej Polski świętowali zakończenie roku szkolnego! Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie, jak zwykle obchodził ten dzień bardzo uroczyście!

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym zebrali się na boisku szkolnym o godzinie 9. Imprezę poprowadziła Natalia Mikołajczak z klasy 2TA. Zostały wyłonione osoby mające najwyższą średnią z poszczególnych klas, jak i pozostali wyróżnieni uczniowie. Najlepszymi wynikami w szkole mogła pochwalić się uczennica klasy 1EH Paulina Banaszak, której średnia wynosiła aż 5,55! Ten niewyobrażalnie wysoki wynik daje jej szansę na stypendium premiera, którego wszyscy jej serdecznie życzymy! Dodatkowo nie zapominajmy, że ona oraz jej koleżanki i koledzy, którzy ukończyli z dniem dzisiejszym klasy pierwsze, pokazali, że ciężką pracą można przebrnąć nawet przez nową podstawę programową, z którą musieli się zmagać jako pierwsi!

Wyróżnień podczas uroczystości było jednak o wiele więcej! Nagrodzono m.in. osoby, które zasłużyły się w dziedzinach sportowych, czy też w innego rodzaju konkursach. Podsumowano przy tym zbiórki ekologiczne, w których nasza szkoła brała udział w tym roku. Oczywiście nie zapomniano przy tym o podziękowaniach dla Samorządu Uczniowskiego, który jak zawsze ciężko pracował na rzecz naszej placówki!

Po rozdaniu świadectw i wyróżnień, a także po pożegnaniu nauczycieli, którzy od przyszłego roku nie będą już mieli okazji nas uczyć, zabrzmiał tradycyjny ostatni dzwonek! Następnie klasy wraz z wychowawcami udały się do poszczególnych sal, gdzie wszyscy się ze sobą pożegnali przed długo wyczekiwaną przerwą wakacyjną.

Wszystkim życzymy udanych i ciepłych wakacji! Oby każdy zdążył zregenerować siły przez najbliższe dwa miesiące : )

Autor: Piotr Duszyński (kl. III EA)

Fot. ZSE w Śremie

[nggallery id=296]

komentarze

  1. blog diety pisze:

    Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem więcej.
    Ogólnie fajna strona :) Pozdrawiam

Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun