Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Śrem » Skrzyżowanie równorzędne? A co to?

Od grudnia ubiegłego roku na Osiedlu Helenki „Wysokie” obowiązuje strefa zamieszkania oraz strefa skrzyżowań równorzędnych. Jednak nadal wielu kierowców nie wie jak poruszać się po takim skrzyżowaniu.

W strefie zamieszkania obowiązują wszystkie przepisy z Kodeksu Drogowego. Można parkować tylko w wyznaczonych miejscach. Pieszy ma zawsze pierwszeństwo i może korzystać z całej szerokości drogi. W strefie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Dodatkowo na osiedlu wprowadzono skrzyżowania równorzędne.  Są to takie, na których nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu, zatem wszystkie wloty traktowane są równorzędnie. Zgodnie z art. 25. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ust.1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. (…) ust.3. Przepisy ust.1. i 2. stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem”.

Zaobserwować można również kierowców skręcających w lewo będąc przy prawej krawędzi jezdni o ruchu jednokierunkowym. Przykładem jest skrzyżowanie ulic: Długiej i Zielonej oraz Orzeszkowej i Przemysłowej. Taki manewr zgodnie z Kodeksem Drogowym jest niedozwolony. W Artykule 22. ust. 2. jest napisane: Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.


Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun