Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Fotorelacje, Główna, Wydarzenia » Święto Wojska Polskiego – centralne obchody

W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego. Centralne uroczystości odbyły się przed Belwederem w Warszawie. Mieszkańcy i turyści obejrzeli defiladę wojskową oraz uczestniczyli w imprezie na Agrykoli.

Czołg Renault FT-17, który uczestniczył podczas wojny polsko-bolszewickiej

Święto Wojska Polskiego ustanowił w 1923 roku gen. Stanisław Szeptycki, gdy był Ministrem Spraw Wojskowych. Obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To jeden z największych sukcesów w całej historii Polskipowiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas wystąpienia – Było to zwycięstwo polskiego żołnierza i polskiego dowództwa, zwycięstwo twórców II Rzeczypospolitej, bo umieli walczyć wspólnie, umieli podejmować szlachetny kompromis polityczny, potrafili konsolidować polskie szeregi, by ochronić kraj.

Prezydent wspomniał 41 polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny afgańskiej. Ta wojna toczy się z dala od Polski, ale toczy się w ramach natowskiej zasady solidarności. A solidarność i wiarygodność sojusznicza to ważny, to bardzo ważny element naszego polskiego bezpieczeństwa – mówił – Nasz udział w tej misji jeżeli chodzi o jej wymiar bojowy, zbliża się do finału. Wypełniliśmy z honorem nasz sojuszniczy obowiązek.

Festyn wojskowy na Agrykoli

Bronisław Komorowski podkreślił, że największe środki budżetowe przynależne Siłom Zbrojnym Polska chce przeznaczać nie na misje zewnętrzne, ale na modernizację armii polskiej pod kątem potrzeb obronnych naszego terytorium. Żyjemy w wolnym państwie, ale w świecie nie wolnym od zagrożeń. Dlatego polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa muszą być traktowane priorytetowo – przekonywał prezydent.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślał dumę z polskich Sił Zbrojnych – Jesteśmy dumni z ich tradycji, z ich współczesnej służby dla Ojczyzny. Czujemy wszyscy, że chcemy być także dumni z ich sprawności, nowoczesności, technicznego wyposażenia, nowoczesności wyszkolenia sił zbrojnych w przyszłości – powiedział.

Po wystąpieniu Prezydenta RP odbyła się defilada wojskowa Alejami Ujazdowskimi. Wzięły w niej udział m.in.: Kompania Reprezentacyjna WP, pododdział 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pododdział uczestników misji stabilizacyjnej w Afganistanie, pododdziały historyczne piesze i konne, a także pojazdy wojskowe, w tym zabytkowy czołg Renault FT-17 oraz lotnictwo bojowe.

Następnie pojazdy wojskowe zostały udostępnione zwiedzającym na Agrykoli.

[nggallery id=301]

Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun