Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Powiat Śremski » Informacje z Ekonomika

Informacje z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie.


Otrzęsiny

30 września to tradycyjnie w Ekonomiku dzień wielkiego świętowania. Po miesiącu nauki w murach Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego do grona uczniowskiego oficjalnie przyjmowani są pierwszoklasiści. Otrzęsiny w Ekonomiku to niepowtarzalne wydarzenie, które z sentymentem wspominają uczniowie starszych roczników. Zgodnie z tradycją Szkoły Samorząd Uczniowski przygotował otrzęsiny, podczas których w formie zabawy i rywalizacji uczniowie klas pierwszych zaprezentują swoje talenty. Co roku otrzęsiny w Ekonomie to okazja do wspaniałej zabawy całej szkolnej społeczności. Bawili się już w stylu pirackim, starożytnym i żołnierskim. W tym roku Ekonomik przeniósł się w czasie w lata 80 – te. Młodzież zaprezentowała talenty wokalne i taneczne, zgromadzeni obejrzeli pokaz mody i kibicowali zawodnikom podczas konkurencji sprawnościowych. Podczas konkurencji „Jaka to melodia?” młodzi rekruci zaskoczyli świetną znajomością utworów muzycznych lat 80 – tych.

Niepowtarzalną atmosferę tego dnia udało się osiągnąć m.in. dzięki muzyce. W sali gimnastycznej królowały przeboje Dżemu, Abby, Lombardu. Nie zabrakło przebojów wykonywanych na żywo, a swe talenty zaprezentowali nie tylko pierwszoklasiści, ale również uczniowie starszych klas.

W tym roku do grona uczniów Ekonomika dołączyli nowi adepci takich zawodów jak: ekonomista, logistyk i informatyk.

Pasowanym dziś na uczniów ZSE młodym ludziom dyrektor Piotr Karliński życzył wytrwałości w nauce, przyjemności z uczęszczania do szkoły, radości z odkrywania własnych talentów oraz odnalezienia w murach Ekonomika przyjaciół na całe życie.

Autor: Katarzyna Grzegorczyk


Logistycy z EKONOMA poznawali swój zawód „od kuchni”

W dniu 2 października grupa logistyków z klasy 1Li śremskiego EKONOMIKA odwiedziła firmę SEZAM mieszczącą się w Zbrudzewie. Opiekunami wycieczki byli pan Damian Wiza i pani Katarzyna Pawlicka – nauczyciele przedmiotów logistycznych z naszej szkoły. Wyruszyliśmy spod szkoły wcześnie, aby na godzinę 9:40 stawić się w Sezamie. Na miejscu przywitaliśmy się z personelem, a następnie podzieliliśmy się na dwie mniejsze grupy.

Po magazynie oprowadzał nas jeden z pracowników firmy. Opowiadał o pracy „na magazynie”, podziale zadań, radzeniu sobie z trudnościami, sprawach technicznych itd. Odbyliśmy pół godzinny spacer po magazynie i chłodni. Zobaczyliśmy produkty, które są w np. PSS, ponieważ są one dostarczane przez firmę SEZAM. Jednak zasięg tej firmy wykracza również poza Śrem oraz nasze województwo. SEZAM posiada także swój odział we Wrocławiu.

Kolejnym punktem wycieczki był wykład o historii, pracy i liczbach w Sezamie. Pan Marcin Glabiszewski (Dyrektor Sprzedaży) opowiedział jak w 1994 r. przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność oraz o ważnych dla firmy wydarzeniach. Przedstawił nam również diagramy, na których wyraźnie było widać rozwój firmy.

Na zakończenie całą grupą zrobiliśmy zdjęcie na tle firmy, a następnie bezpiecznie ruszyliśmy w stronę szkoły. Była to dla nas dobra lekcja, którą z pewnością miło zapamiętamy. Dziękujemy pracownikom SEZAMU za umożliwienie zorganizowania wizyty dydaktycznej w przedsiębiorstwie!

Auto: Sylwia Wosińska, klasa I Li


Holokaust w filmie

We wtorek 8 października 2013r. odbyło się w EKONOMIKU kolejne spotkanie w ramach kółka „SZKOŁA DIALOGU w EKONOMIE”

Uczestnikami spotkania byli uczniowie z EKONOMIKA jak i z Liceum Ogólnokształcącego.

Z uczniami spotkał się  politolog dr PIOTR FORECKI adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor publikacji „Od Shoah do Strachu” oraz organizator i prowadzący część filmową „TZADIK Poznań Festival”.

W pierwszej części wykład/prezentacja  koncentrował się na zagadnieniu reprezentacji Holokaustu w filmach. Z kolei w drugiej części prezentowany był film pt. „Przy torze kolejowym” (ekranizacja opowiadania Zofii Nałkowskiej o tym samym tytule ze słynnego zbioru „Medaliony” w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego). Jednocześnie w trakcie spotkania poruszane były m.in. problemy stosunków polsko-żydowskich, antysemityzmu.

Bardzo dziękujemy Panu dr Piotrowi Foreckiemu za przeprowadzenie pasjonujących zajęć.

Autor: Stefan Rzepka, klasa I Li


Szkoła Dialogu w EKONOMIE – warsztaty

W dniu 9 października 2013 r. odbyły się pierwsze z czterech planowanych zajęć w ramach Programu Szkoła Dialogu prowadzone przez p. Agatę Jaworską i p. Anetę Kulińską z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest upamiętnienie lokalnej społeczności żydowskiej. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich.

Na wstępie każdy z uczestników musiał przedstawić się oraz opowiedzieć co jest jego zainteresowaniem. Wspólnie wymyśliliśmy regulamin, który będzie obowiązywał na wszystkich zajęciach. Po krótkim zapoznaniu się ze sobą oraz podpisaniu regulaminu nadszedł czas na ćwiczenia. Każdy dostał po jednym pytaniu i wcielaliśmy się w rolę dziennikarza, który musi otrzymać jak najwięcej odpowiedzi od kolegów i koleżanek na swoje pytanie. Pytania dotyczyły zdarzeń minionych dotyczących m.in. Śremu czy naszych przodków. Następnie rysowaliśmy plan idealnego miasta, w którym chcielibyśmy mieszkać. Trudniejszym zadaniem okazało się narysowanie miasta po II wojnie światowej ale wspólnym wysiłkiem udało nam się podołać temu trudowi. Oglądaliśmy również niemy film, który pomimo tego, że nie miał głosu był bardzo interesujący. Ukazywał Żydów żyjących w swoim miasteczku.  Dwa razy zostaliśmy podzieleni na grupy by po przeczytaniu tekstu, który otrzymaliśmy, krótko opowiedzieć innym o jego treści. W pierwszej kolejności opowiadaliśmy m.in.  o Synagodze, kulturze żydowskiej czy żydowskim cmentarzu, oglądając przy tym fotografie związane z podaną tematyką. Podczas kolejnej pracy w grupach poznawaliśmy żydowskie święta, potrawy oraz symbolikę. Ostatnim etapem było sprawdzenie naszej wiedzy. Panie czytały pewne informację a my musieliśmy wybrać czy to prawda czy fałsz.

Podsumowując, zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Mogliśmy dużo nauczyć się poprzez wspólne rozmowy i ciekawą formę zajęć, w których mieliśmy okazję wziąć udział.

Autor: Marta George


Szkoła dialogu w EKONOMIE – warsztaty nr 2

W dniu  10 października 2013 od godziny 8:00 do godziny 12:00 uczniowie Ekonomika w ramach Programu  Szkoła Dialogu  uczestniczyli w drugim z czterech planowanych warsztatów prowadzonych przez p. Agatę Jaworską i p. Anetę Kulińską z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami.

Spotkanie rozpoczęło się zabawą podczas której uczestników podzielono na grupy i przydzielono im po jednym krześle na osobę, zadanie polegało na staniu na krzesłach i odpowiadaniu na pytania zadawane przez prowadzących, przy czym za każdą błędną odpowiedź zabierano jedno krzesło. Podczas zabawy nie wyłoniono zwycięzców, ponieważ wszystkie grupy posiadały porównywalną wiedzę w zakresie spraw z życia, religii i kultury Żydów. Następnie przystąpiliśmy do czytania tekstu źródłowego który uświadomił nam jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wiedza o naszych przodkach. Później przystąpiliśmy  do zabawy  pt. „Impuls”. Polegała ona na jak najszybszym przekazaniu danej informacji. Uczniowie usiedli w 2 rzędach naprzeciwko siebie z zamkniętymi oczami, mieli trzymać się za dłonie i przekazywać daną informacje (bez porozumiewania się słownie). Pierwsze 2 osoby musiały zobaczyć czy wypadnie orzeł, czy reszka. Jeżeli wypadł orzeł natychmiast był przekazywany impuls do ostatniej osoby w danym rzędzie. Jeżeli wypadła reszka należało czekać na kolejny sygnał. Na końcu spotkania przyszła pora na część organizacyjną podczas której ustalaliśmy plany, środki i zadania potrzebne do przeprowadzenia wycieczki edukacyjnej po wybranych miejscach w Śremie, w których skupiali się Żydzi przed II Wojną Światową.

Podsumowując, drugi dzień zajęć podobnie jak pierwszy nauczył nas wiele poprzez wspólną pracę, zabawę i rozmowę . Bardzo interesująca jest również forma prowadzenia spotkania, która uczy poprzez zabawę .

Autor: Piotr Ochocki

Fotografie: Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie.

[nggallery id=312]

Napisz komentarz

© 2013 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun