Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Główna, Wydarzenia » Mały wróbelek, który podbił świat

Podczas kolejnego spotkania Pasjonatów omawiana była osoba Edith Piaf, która urodziła się ubogo, a mimo tego osiągnęła ogromny sukces.

Edith Piaf jako dziecko

Styczniowe spotkanie Pasjonatów rozpoczęło się recitalem Julii Bartkowiak. Śremska piosenkarka bardzo polubiła piosenkę francuską. Jest laureatką wielu konkursów dotyczących tej muzyki. Zaśpiewała kilka piosenek z repertuaru Edith Piaf. Wspólnie z publicznością wykonała bardzo popularny utwór: Milord. Po występie Julia została nagrodzona gromkimi brawami.

Drugą część spotkania poprowadził niezastąpiony pan Zbigniew Hoppe. Opowiedział najciekawsze anegdoty związane z życiem Edith Piaf, które od początku nie było łatwe.

Urodziła się w ubóstwie jako Edith Giovanna Gassion na paryskim osiedlu Quartier de Belleville. Od początku jej życia matka nie troszczyła się o nią. Edith była ciągle zaniedbana i brudna. Ojciec postanowił zabrać ją do babci Emmy, która pracowała w domu publicznym. Pracownice tego domu ubrały małą Edith i pomagały w jej wychowaniu. W wieku trzech lat zaczęła tracić wzrok.

Emma wraz z pracownicami modliła się do św. Teresy o uratowanie wzroku wnuczki. Modlitwy pomogły. Mała odzyskała wzrok. Od tej pory Edith Piaf modliła się do świętej przed ważnymi wydarzeniami.

Edith Piaf w teatrze ABC (1962)

W wieku 16 lat Edith Piaf rozpoczęła swój pierwszy związek z mężczyzną. Urodziła mu dziecko. Mieszkali w nędznych warunkach, borykali się z biedą. Edith zaczęła śpiewać na ulicy, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie. Niestety, w wyniku nadmiernego ubóstwa, dziecko zmarło. Po tym zdarzeniu partner opuścił ją.

Edith Piaf po nieudanym związku kontynuowała pracę na ulicy. Śpiewała w najgorszych dzielnicach Paryża. Nie mając jednak żadnych perspektyw, zaczęła śpiewać w bogatszej części francuskiej stolicy. I tam zdarzył się kolejny cud. W 1935 roku podczas występu przyglądał się jej Louis Leplee, właściciel kabaretu Le Gerny’s. Spodobała mu się i od razu zaproponował jej pracę. Występowała u niego pod pseudonimem La Mome Piaf, co oznacza małego wróbelka. Związane to było z jej drobną sylwetką, miała 147 cm wzrostu.

Od tego czasu Edith Piaf osiągała wiele sukcesów. Zaczęła pomagać młodym piosenkarzom. Miała wiele romansów, była dwukrotnie zamężna. Zmarła w wieku 47 lat.

Fot. Edith Piaf w teatrze ABC: Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO), licencja: Commons Creative – Uznanie autorstwa 3.0

[nggallery id=325]

Napisz komentarz

© 2014 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun