Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki, Śrem » Czekają nas remonty dróg

Niedawno zostały rozstrzygnięte przetargi na remonty ważnych ulic w mieście. Swoje oblicze zmienią między innymi Powstańców Wielkopolskich, Gostyńska oraz Chłapowskiego.

W poprzednim artykule wspomnieliśmy o remoncie ulicy Chłapowskiego. To nie jedyna droga, która będzie remontowana w tym roku. Gmina Śrem zrealizuje modernizację ciągu ulic Powstańców Wielkopolskich i Gostyńskiej.

Drogowcy zajmą się fragmentem drogi od wjazdu na parking przy Klubie Garnizonowym do skrzyżowania z ulicą Staszica. Najważniejszą zmianą będzie stworzenie drogi rowerowej na odcinku od dworca autobusowego PKS do Powiatowego Urzędu Pracy. Niestety nawierzchnią będzie niefazowana kostka brukowa. Pomimo ciągłych apeli stowarzyszeń rowerowych, nadal w wielu miastach Polski nie tworzy się dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej, która sprawia, że komfort jazdy jest lepszy. Nawet Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała wyższość asfaltowej drogi rowerowej nad ścieżką wykonaną z kostki brukowej.

Kostka betonowa stawia wyższe niż asfalt opory toczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku rowerów, poruszanych wyłącznie siłą mięśni rowerzysty. Różnica w oporach toczenia oznacza, że zużywając tyle samo energii rowerzysta na nawierzchni asfaltowej dojedzie dalej. Zwiększa to zasięg podróży rowerowych i poprawia konkurencyjność roweru wobec komunikacji samochodowej – napisała GDDKiA w opinii w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów

Zmianie ulegnie również sposób parkowania wzdłuż tego ciągu. Zakaz postoju będzie obowiązywać na odcinku od ulicy Działyńskiego do ulicy Zamenhofa. Natomiast zakaz zatrzymywania się od Zamenhofa do Kołłątaja. Wzdłuż jezdni przy ulicy Gostyńskiej oraz Powstańców Wielkopolskich powstaną miejsca parkingowe.

Dodatkowo przy ulicy Powstańców Wielkopolskich na wysokości klubu sportowego KSA będą przystanki autobusowe.

Powiat Śremski zrealizuje przebudowę fragmentu drogi powiatowej nr 4073 na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 432 w Nochowie do skrzyżowania z drogą do Międzychodu. Ważnym elementem tej modernizacji będzie budowa lewoskrętu w kierunku Międzychodu i korekta całego skrzyżowania. Obecne skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne w związku z ograniczoną widocznością.

Tagi:

Napisz komentarz

© 2014 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun