Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Kultura, Powiat Śremski » Tej jest Ok – czyli o gwarze śremskiej w Ekonomie

W piątek 11 września Ekonomik gościł panią Ewę Nowak, która spotkała się z uczniami, aby opowiedzieć im o gwarze śremskiej.

Pani Ewa Nowak sama o sobie mówi, że jest śremianką z wyboru. Przyjechała do naszego miasta 30 lat temu i tym, co stanowiło dla niej największe zaskoczenie był język, którym posługują się mieszkańcy regionu śremskiego. Lata pracy i życia w Śremie sprawiły, że pani Ewa doskonale poznała ten język i postanowiła usystematyzować jego cechy charakterystyczne. Efektem jej badań jest projekt „Tej jest OK, czyli co się widzi wiarze w ty naszej gwarze”, w którym uczniowie Ekonomika mieli okazję uczestniczyć.

Podczas spotkania Pani Ewa mówiła o tym, czym jest język, dialekt i gwara. Najwięcej emocji wywołały przykłady słownictwa charakterystycznego dla regionu śremskiego. Okazało się, że wiele z tych słów pojawia się w naszych codziennych wypowiedziach, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy, że używamy tak charakterystycznej gwary. Wszyscy znamy określenia ryczka, tytka, szneka, glajda, sznytka, angryst, badejki, wuchta, wiara czy kiechy. Ale pojawiły się mniej popularne określenia np. petronelka.

Spotkania z panią Ewą wywołały wiele emocji i gorące dyskusje wśród uczniów. Język okazuje się elementem naszej kultury, dzięki któremu identyfikujemy się z daną społecznością.

Autor: Katarzyna Grzegorczyk. Fot. ZSE w Śremie.

Napisz komentarz

© 2015 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun