Subskrypcja:Posty Komentarze

Jesteś tutaj: Strona główna » Bez kategorii, Śrem » Podatki lokalne idą w górę

W wielu miastach wysokość podatków od nieruchomości maleje lub nie zmienia się. W Śremie jednak idą w górę średnio o 9%.

Rada Miejska w Śremie podjęła uchwałę zmieniającą wysokość stawek podatkowych. Pomimo odnotowania obniżenia stawek w stosunku do ubiegłego roku o 1,2% zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów z 5 sierpnia 2015 roku, w Śremie podatki rosną w górę średnio o 9%.

W uzasadnieniu uchwały można jednak przeczytać, że uchwalone stawki są niższe od stawek maksymalnych. Nie pociesza to mieszkańców gminy, którzy swoje niezadowolenie wyrażają za pomocą portali społecznościowych.

Szukanie pieniędzy na wypadek zbyt niskich wpływów za sprzedaż stadionu i ewentualną porażkę obligacji? Ciekawe. – napisał jeden z internautów.

Za podwyżką podatków głosowali radni miejscy: Arkadiusz Jankowiak, Andrzej Mieloszyński, Adam Sędłak, Barbara Ratajczak, Dominika Fornalik, Hieronim Bartkowiak, Jacek Kubski, Katarzyna Sarnowska, Marcin Kowalczyk, Nina Stępa, Roman Hojak, Tomasz Żak oraz Zdzisław Żeleźny.

Podwyżkę podatków komentują także radni. Tłumaczenie Burmistrza powodów tak znaczącej podwyżki opierało się przede wszystkim na konieczności dopłaty do oświaty. Jednym z argumentów było nawet to, że większość dzieci 3-letnich rodzice zapisali do przedszkoli. Nie padło ani jedno słowo na temat szukania oszczędności w wydatkach bieżących czy też ograniczaniu zatrudnienia. Przypomnę, że w planach na 2016 rok (pomimo podwyżki podatków) w celu zbilansowania budżetu planowane jest zaciągnięcie zobowiązań na kwotę 3 mln zł. – napisał Tomasz Klaczyński. Natomiast radny Piotr Mulkowski na profilu tak skomentował przegłosowanie uchwały: Gmina podnosi podatki lokalne średnio o 9%. Poznań obniża, gminy sąsiednie pozostawiają na tym samym poziomie, my podnosimy w sposób drastyczny. Według mnie jest to efekt „radosnej” polityki Gminy, z którą mamy do czynienia co najmniej od końca 2010 roku (wtedy zaczął gwałtownie narastać dług). Miasto jest zablokowane długami – pożyczki, obligacje, saldo debetowe. Co więcej wchodzimy dopiero w okres intensywnych spłat obligacji. (…) Tego należało się spodziewać, biorąc pod uwagę nierozważną politykę finansową Gminy.

Cały komentarz radnego dostępny jest na profilu w portalu społecznościowym (LINK).

Napisz komentarz

© 2015 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun