Subskrypcja:Posty Komentarze

Kultura

Biblioteka Publiczna

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Śrem

Biblioteka znajduje się przy ulicy Kilińskiego 2, natomiast jej filie na osiedlu Jeziorany przy ulicy Okulickiego oraz w Błociszewie, Niesłabinie, Pyszącej i Wyrzece.

Organizuje m.in.: zajęcia kulturalne oraz spotkania z książką dla dzieci i dorosłych, występy teatrów profilaktycznych, comiesięczne spotkania tematyczne realizowane w ramach projektu Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świata, warsztaty poetyckie prowadzone przez śremską poetkę panią Ninę Szmyt, spotkania autorskie z poetami.

Muzeum Śremskie

Muzeum Śremskie znajduje się przy ulicy Mickiewicza 89. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty o charakterze regionalnym zgrupowane w działach: archeologicznym, etnograficznym, historycznym, rzemiosła cechowego, militariów i zabytków bractwa kurkowego. W sali wystaw czasowych odbywają się prezentacje środowiska artystycznego oraz zaproszonych artystów z kraju i zagranicy.

Muzeum

Muzeum organizuje cykliczne wystawy tematyczne, lekcje muzealne dla uczniów oraz dla dorosłych, wystawy fotografii, galerie malarstwa i rzeźby. Prowadzi działalność wydawniczą: broszury i albumy kulturalno-historyczne, a także redaguje dwumiesięcznik „Gazeta Śremska”.

Śremski Ośrodek Kultury

Śremski Ośrodek Kultury znajduje się przy ulicy Mickiewicza 77. Zaprasza na gościnne występy grup teatralnych i estradowych, prowadzi stałe zajęcia ze studium plastyki i tańca oraz warsztaty recytatorskie, patronuje młodzieżowym zespołom wokalnym i chóralnym.  Organizuje zajęcia dla najmłodszych dzieci z ich rodzicami np. Artystyczne spotkania z mamą i tatą, Akademia Mamy i Malucha.

Organizuje lub współorganizuje szereg imprez plenerowych, m.in. Dni Śremu, Biesiada na Rynku, Święto Flagi Narodowej, koncerty przy budynku ośrodka, przeglądy zespołów rockowych.

Śremski Ośrodek Kultury

Kinoteatr Słonko

Kinoteatr Słonko znajduje się przy ulicy Poznańskiej. Odbywają się nim projekcje nowości kinowych w weekendy, spotkania tutaj mają również uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF).

Imprezy kulturalne

Lista cyklicznych imprez kulturalnych odbywających się w Śremie:

  • Przegląd Piosenki Religijnej „Śremsong (maj) – ogólnopolski przegląd piosenki religijnej, odbywa się od 1991 roku, konkurs piosenki religijnej i kanonów, bluesa i reggae,
  • Dni Śremu (czerwiec) – pełne rozrywki i zabaw oraz rozgrywek sportowych imprezy, miejsce prezentacji atrakcji kulturalnych, występów muzycznych gwiazd z Polski i zagranicy,
  • Strzelanie bractwa kurkowego (czerwiec) – o tytuł króla kurkowego, w lipcu organizowane jest strzelanie rocznicowe, a w sierpniu o tytuł króla żniwnego,
  • Przegląd zespołów „Support” (czerwiec) – przegląd muzyki zespołów ze Śremu i okolic,
  • Biesiada na Rynku (sierpień) – festyn rodzinny odbywający się na rynku o danej tematyce,
  • Art’ Śrem Festiwal – Jesienne Impresje (październik) – występ młodych wokalistów, instrumentalistów, aktorów, miejsce prezentacji dokonań artystycznych,
  • Koncerty z cyklu „Burmistrz Śremu zaprasza” – cykl koncertów znanych zespołów i wokalistów z Polski.

Autor: Piotr Szalony
Źródło: Piotr Szalony i in., Śrem. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Śrem)

© 2009 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun