Subskrypcja:Posty Komentarze

Miejscowości N-W

Nowieczek

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 230 osób.

Wieś położona 5 km na północny wschód od Dolska przy Jeziorze Nowiec, zwanym Błażejewskim. We wsi znajduje się skrzyżowanie z drogami powiatowymi: nr 4078 z Drzonku do Dobczyna oraz nr 4085 do Księginek przez Ostrowieczno.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1371 i wspomina właścicieli, Wyszotę i Jana z Nowca. W 1896 miejscowość przeszła w ręce niemieckie. Do atrakcji turystycznych należy dworek z końca XIX wieku, później przebudowany oraz budynki folwarczne, do których należy wozownia z 1877 i obora z 1881.


Orliniec

Orliniec to leśniczówka należąca do Brześnicy, założona w 1876.


Ostrowieczko

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 128 osób.

Niewielka wieś leżąca na stromym stoku opadającym w kierunku rynny jeziornej, położona przy drodze powiatowej nr 4082 z Dolska do Mchów przez Ostrowieczna i Ługi, 1,6 km na wschód od Dolska, we wsi znajduje się skrzyżowanie z drogą wiejską do Małego Trąbinka.

Wieś pierwszy raz w dokumentach pojawiła się w 1324 pod nazwą Ostrowitsko, wchodziła wtedy w skład dolskich majątków biskupów poznańskich. Właścicielami od XIX wieku byli Bojanowscy, następnie Carl Hoepfner, który wybudował w 1894 cegielnię, Stefan Chosłowski i Bolesław Kowalski.

Zabytkiem wsi chronionym prawem jest zespół dworski składający się z dworu z XIX wieku, znanego z popularnej książki „Marianna i róże” oraz parku krajobrazowego o powierzchni 2,62 ha z początku XIX wieku.


Ostrowieczno

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 320 osób.

Wieś położona 2,4 km na wschód od Dolska przy drodze powiatowej nr 4082 z Dolska do Mchów przez Ługi u stóp najwyższego pasma Pagórków Dolskich. We wsi znajduje się skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4085 z Nowieczka do Księginek.

O dawnym osadnictwie świadczą dwa grodziska. W 1258 wieś pierwszy raz była wymieniona w dokumentach pod nazwąOstroveczno. Podzielona, należała wówczas do biskupów poznańskich, klasztoru Benedyktynów z Lubinia i miejscowego rycerstwa. W 1672 spłonął kościół św. Stanisława z XIII wieku, pozostałością po nim jest Kościelna Góra.

Atrakcjami wsi są:

 • Czarna Góra o wysokości 149 m n.p.m.
 • Stara szkoła z 1903.
 • Kapliczka z figurą Matki Boskiej.
 • Grodziska: jedno na szczycie Kościelnej Góry, drugie na wyspie na Jeziorze Ostrowieczno.
 • Ośrodek wypoczynkowy przy lesie, boiska do gry w piłkę nożną, tenisa, basen.
 • Jezioro Ostrowieczno, obecnie stanowi własność prywatną.

Pinka

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 80 osób.

Wieś położona 2,8 km na północ do Dolska przy drodze powiatowej nr 4070 z Kadzewa do Konarskie przez Drzonek i Wieszczyczyn. Wieś została założona w 1829 roku przez Ignacego Sczanieckiego. Po dawnym folwarku pozostał dwór z 1927, fragment parku oraz część zabudowań folwarcznych.


Pokrzywnica

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 110 osób.

Wieś położona 2,8 km na południowy wschód od Dolska przy drodze wojewódzkiej nr 437 z Dolska do Borka Wielkopolskiego. W okolicy wsi znajduje się skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4085 z Nowieczka do Księginek.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1388, kiedy to wieś nazywała się Koprzywnicza i w dokumentach wspomniany jest Wojciech, dziedzic z Pokrzywnicy.

Atrakcjami wsi są:

 • Dwór – z 1887 r. o cechach neorenesansowych;
 • Park krajobrazowy – z XVIII/XIX w., a w nim m.in. 7 dębów szypułkowych o obwodach 310-540 cm;
 • Browar – z 1848 r., znajdujący się w zespole folwarcznym, przebudowany na młyn, a na początku XX w. na gorzelnię.

Rusocin

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 300 osób.

Wieś położona 6 km na północny wschód od Dolska, przy drodze powiatowej nr 4078 z Drzonku do Dobczyna. We wsi znajduje się skrzyżowanie z drogami do: Wieszczyczyna i Feliksowa.

Pierwsze wiadomości o wsi w dokumentach pojawiły się w roku 1405 pod nazwą Russoczino.. Należała wówczas do Sędziwoja Zaborowskiego. Od XV wieku właścicielami byli Baranowscy, Koszutscy i Krzyżanowscy. W połowie XIX wieku majątek był w rękach Feliksa Topińskiego. Z powodów długów właściciela Bank Ziemski w 1904 rozparcelował majątek.

Zabytkiem prawnie chronionym jest zespół dworski, składający się z:

 • barokowej oficyny z XVIII wieku,
 • parku krajobrazowego z połowy XIX wieku, z pomnikowymi drzewami.

Pozostałymi atrakcjami wsi są:

 • klasycystyczny dwór z 1879,
 • kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.

Trąbinek

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 110 osób.

Duża wieś położona 2 km na wschód od Dolska przy drodze powiatowej nr 4080 z Dolska do Książa Wielkopolskiego przez Włościejewki. Pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiły się w 1395 roku pod nazwą Trombino. Trąbinek znajduje się na północno-wschodnim brzegu Jeziora Trąbinek. Zabytkiem prawnie chronionym jest park z połowy XIX wieku.


Kościół św. Rocha

Wieszczyczyn

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 290 osób.

Wieś położona 4,8 km na północ od Dolska, przy drodze powiatowej nr 4070 z Kadzewa do Konarskie. We wsi znajduje się skrzyżowanie z drogami do: Masłowa i Nowieczka.

W XII w. we wsi istniał drewniany kościół. Pierwsza zachowana wzmianka o wsi w dokumentach pojawiła się w 1391 pod nazwą Vesciczino. W 1404 roku wspomniany został pleban Szymon. Od początku XV wieku właścicielami majątku był ród Łodziów, następnie Wyskotów. Od XIX wieku wieś należała do Miaskowskich, Radoszewskich, Palickich i Krzysztoporskich. 21 lutego 1939 urodził się tutaj Zdzisław Fortuniak, biskup poznański.

Zabytkami prawnie chronionymi są:

 • Kościół św. Rocha – neorenesansowy, z 1908, z wysoką wieżą zwieńczoną hełmem z dwoma dzwonami z 1681. Wnętrze kościoła to m.in. neobarokowe sztukaterie oraz obraz św. Rocha z poł. XIX w. zachowany ze starego kościoła. Okna ozdobione zostały witrażami ze scenami Narodzenia, Ukrzyżowania, Chrystusa i Marii. Na zewnątrz kościoła znajduje się 18 tablic epitafijnych oraz krypta grobowa Krzysztoporskich. W murze umieszczone są dwie barkowe kapliczki z 1849 z figurami św. Jana Nepomucena i Serca Jezusowego.
 • Park krajobrazowy o powierzchni 2 ha z pomnikami przyrody: 4 klony polne o obwodach 240-360 cm, 3 lipy drobnolistne o obwodzie 310-340 cm, dąb szypułkowy oraz jesion wyniosły..

Atrakcjami wsi są również tablice poświęcone poległym w wojnie w 1920, znajdują się w kruchcie pod wieżą oraz dwór z XIX wieku, klasycystyczny, później przebudowany.


Autor: Piotr Szalony; Treści znajdują się również w artykułach Polskiej Wikipedii na licencji Creative Commons.

© 2011 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun