Subskrypcja:Posty Komentarze

Miejscowości S-Z

Sebastianowo

Według danych z 2008, miejscowość zamieszkiwało 129 osób.

Wieś położona 4 km na południe od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4084 z Mchów do Charłubia. W Sebastianowie urodził się arcybiskup poznański Antoni Baraniak (1904-1977).


Sroczewo

Według danych z 2006, miejscowość zamieszkiwało 81 osób.

Wieś położona 6 km na północny zachód od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4076 do Świączynia przez Zaborowo oraz nr 4077 do Dobczyna przez Chrząstowo.


Świączynek


Świączyń

Według danych z 2008, miejscowość

Wieś położona 6 km na północny wschód od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4076 do Sroczewa przez Zaborowo. Zabytkiem prawnie chronionym jest zespół folwarczny z 1840-1890 (gorzelnia, stodoła, budynek inwentarski, spichrz, 2 obory, stodoła, szopa, powozownia, kuźnia, stajnia, rządówka).


Włościejewice

Według danych z 2008, miejscowość

Wieś położona 7 km na południowy zachód od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4080 z Dolska do Książa Wielkopolskiego przez Włościejewki. We wsi znajduje się skrzyżowanie z droga powiatową nr 4089 do Ług.


Włościejewki

Według danych z 2008, miejscowość

Wieś położona 3 km na południowy zachód od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4080 z Dolska do Książa Wielkopolskiego oraz przy drodze bocznej do Feliksowa. Otoczona pagórkami, w sąsiedztwie jeziora.

Z 1382 pochodzi pierwsza wzmianka o Włościejewkach (ówczesna nazwa - Vloszczegow) w dokumentach, które mówiły o Dobrogoście Włościejewskim. W 1816 wieś stanowiła własność płk. Andrzeja Niegolewskiego (1787-1857) – napoleończyka, uczestnika szarży pod Samosierrą. W 1819 urodził się we Włościejewkach Władysław Niegolewski (zm. 1885) – poseł na sejm pruski, prawnik, działacz społeczny.

Zabytkami prawnie chronionymi są:

  • kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z pocz. XVI wieku, z ozdobnym szczytem schodkowym, we wnętrzu znajduje się neogotycki ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z poł. XVIII wieku, uchodzący za cudowny, w otoczeniu kościoła znajduje się tablica eklektyczna znajdująca się w bocznej kaplicy, wystawiona w 200-lecie bitwy pod Wiedniem oraz głaz ze śladami stóp Matki Boskiej wmurowany w zewnętrzną ścianę kościoła, kościół jest niekoronowanym sanktuarium maryjnym;
  • dwór Niegolewskich z pocz. XIX wieku, rozbudowany o piętrowe skrzydło pod koniec XIX wieku;
  • park krajobrazowy z XVIII wieku, a w nim m.in. 2 platany kloniste o obwodzie 320 i 490 cm, 8 dębów szypułkowych, 4 lipy drobnolistne.

Innymi atrakcjami są:

  • grodzisko – stożkowate, późnośredniowieczne ze śladami murów po dworze Pasikoniów – Włościejewskich, a na nim brzoza biała o obwodzie 480 cm i wierzba o obwodzie 440 cm;
  • Jezioro Włościejewki – powierzchnia: 5,5 ha, wg starej nazwy: Pluty.

Zaborowo

Wieś nad lewym brzegiem Warty, położona 4 km na północny zachód od Książa Wielkopolskiego. przy drodze powiatowej nr 4076 z Sroczewa do Świączynia, a także przy drodze powiatowej nr 4079 do Książa Wielkopolskiego.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1230, wtedy komes Bronisz przekazał wieś klasztorowi Cystersów z Paradyża. Zabytkiem wsi prawnie chronionym jest zespół dworski, składający się z dworu z pocz. XX wieku i parku z końca XIX wieku.


Zakrzewice

Wieś położona 2 km na północ od Książa Wielkopolskiego przy drodze powiatowej nr 4083 z Gogolewa do Książa Wielkopolskiego.


Zakrzewo

Wieś położona 2 km na północ od Książa Wielkopolskiego, od wsi prowadzi droga powiatowa nr 4081 do stolicy gminy.


Zawory

Wieś połoźona 5 km na zachód od Książa Wielkopolskiego przy drodze wojewódzkiej nr 436, nad Jeziorem Jarosławskim.


Autor: Piotr Szalony; Treści znajdują się również w artykułach Polskiej Wikipedii na licencji Creative Commons.

© 2011 Wiadomości Śremskie · Subskrybuj:WpisyKomentarze · Realizacja: WebSun